Choď na obsah Choď na menu
 


Agapornis Ružovkastohlavý

 Latínsky názov: Agapornis fischeri

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Veľkosť: 14cm

Počet vajec: 3-8ks

Inkubačná doba: 22dní

Doba osamostatnenia: 6 týždňov

Veľkosť krúžku: 4,1 -4,2mm

Vek: 8-10 rokov

Status: CITES B

 Opis: Dospelé vtákysú celkovo zelené, na spodku tela skôr žltkasté. Čelo, líca a hrdlo sú oranžovočervené. Ostatné časť hlavy je tmavoolivovozelená s červenkastým nádychom vzadu. Golier na krku a prsia sú žlté. Vrchné chvostové krovky sú  bledomodré, spodné modré a zelené. Chvost je zelený, perá majú čierny pás a pri koreni sú žltkasté. Holý krúžok okolo oka je biely, zobák červený, dúhovka hnedá, nohy bledosivé. Samica má guľatejšiu a menšiu hlavu a býva väčšia. Mladé vtáky sú najmä na hlave tmavšie ako dospelé , pri báze hornej čeľusti je tmavá škvrna.

 Výskyt: Severná Tanzánia, v južnej časti Viktoriinho jazera, na pomerne obmedzenom územi s rozlohou asi 200x 500 km. Intrudukovali ho aj na pobreží v oblasti Tanga a na niekoľkých iných lokalitách.

 Život v prírode: Územie jeho výskytu je plató v nadmorských výškach 1100-1700m. Plató tvoria trávnate savany s riedkymi porastmi akácii a iných stromov. Miestami je bežný, vyskytuje sa najčastejšie v menších skupinkách. Veľké kŕdle tvorí iba v miestach s nadbytkom potravy. Hniezdi koloniálne v dutinách stromov, v korunách paliem aj v ľudských stavbách. Samica znáša materiál v zobáku.

 Chov: Do Európy ho doviezli pravdepodobne až v 20. storočí, do Nemecka r. 1930. Prvý odchov ohlásil Painter v USA r. 1925, v Anglicku Bedford r. 1927. V Čechách ho vystavovali r. 1931. Po 2. svetovej vojne sa po niekoľkých dovozoch rozšíril, celkom bežným sa stal v osemdesiatych rokoch. Dnes je to vhodný druh aj pre menej skúsenejších chovateľov.

 Potrava: Ako pre Agapornisa ružovohrdlého.

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

1 alebo 2?

(Viktória, 20. 1. 2019 20:40)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako by znášal 1 agapornis samotu. Bude mu stačiť moja pozornosť? Pretože som sa dočítala že musia byť 2 ale neviem či je to pravda. Pomôže mi prosim niekto?