Choď na obsah Choď na menu
 


Alexander Malý

 Ľudovo nazývany: Ladniak Kramerov, Ladniak Malý alebo Alexander Kramerov

Latínsky názov: Psittacula krameri

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Výskyt: Severná a Stredná Afrika, India, Barma a juh Číny

Veľkosť: 30-40cm

Počet vajec: 3-5ks

Inkubačná doba: 22-24 dní

Veľkosť krúžku: 6,0 -6,5 mm

Vek: 15-20 rokov

Status: CITES B

 Opis: Samec je zelený, naspodku a na spodných krídlových krovkách žltozelený.Zobák a oko spája úzky čierny pásik. Brada je čierna a na obidve strany z nej vychádzajú na líca čierne fúzy.  Na celo tyle je ružový pásik, nad ktorým je modrasté sfarbenie. Stredné chvostové perá sú modrasté so žltozelenými okrajmi, vonkajšie sú zelené. Tmavočervená horná čeľusť prechádza do čiernej špičky, spodná čeľusť je čierna, s tmavočervenou škvrnou na báze, dúhovka je bledožltá, nohy zelenosivé. Samica nemá čierny pásik okolo krku, ružový golier a čierny pásik pri oku su málo nápadne. Tylo nemá modrastý nádych, stredné chvosotvé perá nie sú výrazne predlžené. Mladé vtáky sa podobajú na samicu, majú koralovoružový zobák s bledým koncom, sivastú dúhovku a sivé nohy.

 Výskyt: Stredná a severovýchodná Afrika, Afganistan, západný Pakistan, India, Nepál, Srí Lanka, na východe až stredná Barma. Intrudukovaný na Mauríciu, v Zanzibare, v Egypte, v Adene, Omane, v Kuvajte, v Iraku, Iráne, Hongkongu, na Macau...

 Život v prírode: Bežný papagáj otvorenej, riedko zalesnenej oblasti, v kultúrnej poľnohospodárskej krajine aj v blízkosti ľudských sídiel. Vo viacerých mestách sú poloskrotené vtáky v parkoch turistickou atrakciou.

 Chov: Chovali ho už starí Rimania. Do londýnskej zoo sa dostal r.1885, aj neskôr ho pomerne dosť často dovážali. V Čechách ho vystavovali už r.1880. Prvý odchov sa podaril Nemcovi Wigandovi r.1876. v Čechách Kasandovi r.1962. Dnes je pomerne bežný.

 Potrava: Zmes pre stredné papagáje, ovocie (grepy,pomaranče,figy, jablká), zelenina, plody, piškóty, zelené krmivo, vetvy na ohrýzanie. V čase hniezdenia sa pridáva vajcová zmes.

 

                                 

                                alexander-maly.jpg

                                918.jpg

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Test, just a test

(hario, 10. 9. 2018 23:36)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(Gebzar, 10. 9. 2018 23:31)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(feran, 7. 9. 2018 1:31)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(vennnile, 7. 9. 2018 1:30)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(etiol, 7. 9. 2018 1:22)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(eliali, 4. 9. 2018 1:31)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(cynengefl, 31. 8. 2018 2:24)

Hello. And Bye.

Neporiadok

(Ewa, 13. 8. 2018 8:25)

Dobrý den my mame Alexandra veľkého uz niekoľko asi 5 rokov mam len takú estetickú otázku co dať pod klietku aby nebol na zemi neporiadok co sa ľahko umyje nechcem noviny mat na zemi , nejaká rada? Dakujem

Test, just a test

(xerinah, 10. 8. 2018 21:43)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(gueret, 10. 8. 2018 20:57)

Hello. And Bye.

Test, just a test

(beatirx, 10. 8. 2018 20:52)

Hello. And Bye.

New software XRumer 16.0 + XEvil 4.0 break of captchas more than 8400 types

(HelenRal, 20. 5. 2018 17:01)

Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captchas solving of Google (ReCaptcha-2 and ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can use XEvil 4.0 with any most popular SEO/SMM software: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.

FREE DEMO AVAILABLE!

See you later ;)

Hi!

(Jesusexids, 24. 4. 2018 16:27)

Hi!

pay half

(MichaelSen, 22. 3. 2018 7:53)

f https://cialispcn.com cialis pills

HealthyandBeauty.co - Your Healthy and Beauty Source!

(healthybeauty, 15. 3. 2018 16:44)

Running out of health and beauty essentials used to mean trekking all over town to track everything down. Now, ticking off that shopping list can be done from home. From makeup and perfume, to appliances such as hair dryers and GHD straighteners, HealthyandBeauty.co is the place to go to find it all. Looking to create a new look? While having a makeup routine certainly saves time, it can be fun to try out new looks now and again.

Whether it’s dewy and fresh, or full matte coverage, foundation is the base for any new look. Time for some contouring? Use a beauty blender, bronzer and highlighter to add contour and beautiful highlights, accenting great features (and playing down those that are perhaps not so great). Splash of colour? From exquisite neutrals to bold fabulous colour, a new eye shadow palette and quality makeup brush set can create a gorgeous new look with minimal effort. Finish it off with a hint of eyeliner, a coat of mascara and a flash of lipstick or lip gloss, and a whole new look is ready to be unveiled.

https://www.HealthyandBeauty.co/

Samicka Alexander maly

(Jozef, 4. 3. 2018 7:28)

zdravim, mam v byte uz vyse 6 rokov samicku Alexandra maleho.
Velmi si na mna zvykla, a okrem mna nikoho velomi nemusi. Az doteraz, bola vzdy velmi spolocenska.I ked nema volieru a ma relativne dost priestoru v klietke, vzdy ma moznost byt cele dopoludnie pripd. neskor popoludni otvorenu klietklu a patricne tento benefit aj vyuziva.

Problem (ak sa da tak nazvat) nastal tak pred dvoma tyzdnami, ked som bol na dlhsi cas mimo, a vratil som sa po tyzdni. Odvtedy akosi neche velmi z budky vychadzat, nie je tak spolocenska ako pred tym, dokonca ani velmi neskrieka co ma dost udivuje. Vyleti si sem tam pretiahnut kridla, zoberie piskotu, necha sa pohladkat a "bezi" spat do klietky. Inokedy pri mne presedela i niekolko hodin a vrieskala ak ma nevidela do minuty..:)

Napadlo ma, ci nieje chora, ale nepozorujem zatial ziadne symptomy ani nic nezvycajne az na tu "nespolocenskost".
Pred Vianocami som jej kupil zavesny domcek, spociatku sa ho bala, ale nakoniec si nan zvykla az tam dokonca aj spi.
Tak ma napadlo, kedze je cely cas sama, nie v pare, ci momentalne nehniezdi, alebo si mozno mysli, ze sedi na vajickach?

AK ste sa stakymto niecim stretli, budem rad za kazdu radu, postreh a informaciu. Dakujem.

Re: Samicka Alexander maly

(Admin, 7. 3. 2018 16:20)

Dobrý deň,
ťažká otázka a ešte ťažšia odpoveď ale skúsim sa k tomu vyjadriť.
Príčiny môžu byť rôzne, jednoznačná odpoveď neexistuje. Môže to byť choroba alebo naopak bežný či menej bežný jav v takomto období. Pre vysvetlenie: papagáje v takomto veku sú čoraz viac naviazané na svojho majiteľa a niekedy sa stáva (hlavne ak niesú zvyknuté na takéto odlúčenie) že sa v nich vytvorí tzv. blok počas ktorého Vás budú ignorovať alebo neprejavovať taký záujem ako dovtedy. Tento blok je potrebné minimalizovať opätovným získavaním dôvery u papagája.
Ďalším dôvodom takéhoto správania môže byť to, že je zimné obdobie, papagáj ma menej denného svetla (záleži od umiestnenia klietky). Všetko následne vplýva na hormóny ktoré niekedy môžu ovplyvniť aj pohlavné orgány u samičky ktoré sa aktivujú a začnú sa vytvárať "základy vajíčka". Aj napriek tomu že nechováte párik. Práve v tomto období "tvorenia" samičky často menia svoje správanie na nepoznanie, bránia si teritórium, často sú v búdke alebo na mieste kde sú nerušené. Niekedy môžu byť aj abnormálne agresívne.
Je dosť možné že samička dokonca vajíčko znesie a bude ho zahrievať aj napriek tomu že nebude oplodnené. Dokonca ho nemusí zniesť ani do búdky, ale počas preletov na voľno si môže nájsť nejaké zaujímave miesto na znášku.
Osobne som sa s tým ešte nestretol ale prikláňam sa k vyššie spomenutému tvoreniu vajíčka.
Ako radu doporučujem zvýšiť dávky vápnika, či už krmivá v ktorých je vápnik obsiahnutý alebo rôzne iné formy ktoré sú bežne dostupné v obchodoch. Možno by pomohlo aj odobratie "domčeka" avšak môže to mať aj taký vplyv, že samička sa bude chovať horšie.

Admin

Dokupenie samca k samici

(Lucia, 25. 2. 2018 21:04)

Zdravím, máme 3,5 ročnú samicu, chcela by som jej zabezpečiť partnera, je to možné v tomto veku? Ak hej, skôr dospelého alebo mladého?

Re: Dokupenie samca k samici

(Admin, 2. 3. 2018 11:32)

Dobrý deň,
samozrejme, v tomto veku to problém nieje.
Odporúčal by som skôr mladého samca. Skôr si na seba zvyknú. Dospelý samček by už mohol byť viac "výberavý" a nemusel by so samicou dominovať.

Admin

Ručný odchov

(Ivan, 2. 2. 2016 11:11)

Dobrý deň,

chcem sa opýtať či je možný ručný odchov aj inak ako odobratím vajíčok a ich inkubáciou do vyliahnutia? Čiže či je možné odobrať čerstvo narodené mláďatá? Logika mi vraví, že by ma ten párik potom nemal príliš v láske.

za odpoveď ďakujem


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

následující »