Choď na obsah Choď na menu
 


Alexander Černastohlavý

 Ľudovo nazývaný: Ladniak Černastohlavý

Latínsky názov: Psittacula himalayana

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagájovité

Výskyt: Thajsko, Barma, Kambodža

Veľkosť: 35-40cm

Počet vajec: 4-5ks

Inkubačná doba: 22- 24 dní

Doba osamostatnenia: 7 týždňov

Vek: 25 rokov

Veľkosť krúžku: 6,5mm

Status: CITES B

Opis: Samec je celkove zelený, na prsiach a na horných častiach tela s modrastým nádychom. Hlava je tmavosivá s modrým odtieňom, brada, pásik cez spodnú časť tváre a úzky pásik po bokoch hlavy sú čierne, zadná časť krku modrozelená. Na krídlových krovkách je karmínnovohnedá škvrna. Spodné krídlové krovky sú modrastozelené, chvostové perá zelené a modré, na koncoch žltkasté. Horná čeľusť je červená so žltým koncom, dolná žltá, dúhovka biela, noha zelenosivá. Samica sa podobá na samca, má však bledšiu hlavu a chýba jej hnedá škvrna na krídlových krovkách. Mláďatá majú líca hnedozelené, hlavu zelenú, zobák rohový, zadnú časť krku iba s naznačeným bledým pásikom.

Výskyt: Rozsiahle územie od východného Afganistanu cez severnú Indiu a Nepál po Barmu, Thajsko, Kambodžu a juhozápanú Čínu.

Život v prírode: V lete žije vo vysokých polohách do 3500 m. Najradšej sa zdržiava v dubových a cédrových lesoch, ale aj v otvorených oblastiach. Zalietava na kukuričné plantáže a a do ovocných sadov, kde môže narobiť veľké škody. V zime zostupuje do nížin a vytvára spoločné krdle s inými alexandrami. Živí sa najmä ovocím, semenami, orechmi, kvetmi a pupencami.

Chov: V Anglicku ho chovali r. 1879, dlho bol vzácny a dovážal sa ojedinele. V Čechách ho chovali pravdepodobne až r. 1968. Prvý odchov sa podaril až r. 1966 v Anglicku vo vonkajšiej voliére. Tieto otužilé vtáky možno celoročne chovať vo vonkajšiej voliére s krytým priestorom, kde sa môžu skryť. Hniezdia vo vysokých búdkach, samica znáša 4-5 vajec, na ktorých sedí 22-24 dní. Mláďatá vyletujú z hniezda po 7 týždňoch.

Potrava: Zmes pre stredné papagáje, ovocie (grepy,pomaranče,figy, jablká), zelenina, plody, piškóty, zelené krmivo, vetvy na ohrýzanie. V čase hniezdenia sa pridáva vajcová zmes.

 

                                     

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.