Choď na obsah Choď na menu
 


Rozelá Pestrá

 Latínsky názov: Platycercus eximius

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Veľkosť: 30cm

Počet vajec: 4-7ks 

Inkubačná doba: 20-22 dní

Doba osamostatnenia: 5 týždňov

Veľkosť krúžku: 5,0mm

Vek: 15-20 rokov 

Status: CITES B

 Opis:Samec má hlavu a prsia červené, lícne škvrny biele, dolná časť pŕs je žltá a prechádza do ostrozeleného brucha. Zadná časť brucha a spodné chvostové krovky sú červené. Krycie perá na chrbte a na krídlach sú čierne so žltozelenými okrajmi. Krovky v ohybe krídla sú čierne, spodné krídlové krovky a vonkajšie zástavice letiek modré. Spodný chrbát a trtáč sú bledozelené, vnútorné chvostové perá zelené s modrým nádychom, okrajové modré s bielymi okrajmi. Biely pásik na spodku krídla chýba. Zobák je sivobiely, dúhovka tmavohnedá, nohy sivé. Samica je v tele útlejšia, červenú farbu na hlave a na prsiach má tmavšiu ale menej výraznú, v tyle je skôr zelená ako červená, krídlový pásik nechýba. Mladé sa podobajú na samicu, takisto majú na spodku krídla biely pásik a zelené tylo.

 Výskyt: Juhovýchodná Austrália a Tasmánia, introdukovaná bola na Novom Zélande. Miestami v Austrálii petrí medzi veľmi hojné vtáky.

 Život v prírode: Obýva otvorenejšiu krajinu v nížinách aj vo vyšších polohách až do výšok okoo 1250 m. Často je aj v mestách, záhradách a parkoch, lieta do sadov a na farmy, kde sa živí pestovanými plodinami. 

 Chov: Do londýnskej zoo sa dostala r.1862, takmer sto rokov po jej objavení. Prvý odchov sa podaril už r.1863 Sacckovi v Barcelone. Koncom minulého storočia ju chovali aj v Čechách. Prvý odchov sa podaril zrejme Vožechovi r.1934. Dnes sa odchováva celkom bežne.

 Potrava: Ako pre iné austrálske papagáje potrebuje veľa čerstvých konárov na ohrýzanie, veľa ovocia, zeleniny a zeleného krmiva.

 

Naľavo samček, napravo samička..

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

peter

(peter, 11. 12. 2014 16:59)

prosim mam doma rozely 2 pary a kupil som este jednu paru penant a po 4 dnoch zdochli na 3 den jeden NA STVRTY DRUHY NEVIETE PRECO TAMTEN MAJITEL MI POVEDAL ZE NEMALI VODU ALE MALI V MISKE ALE TAMTE ZIJU OBIDVA PARY

...

(anonym, 21. 7. 2013 20:16)

super stranka :DD