Choď na obsah Choď na menu
 


Rozela Žltokrká

 Ľudovo nazývana: Barnard Límcový, Papagáj Limčák alebo Barnard Golierový

Latínsky názov: Barnardius zonarius

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Veľkosť: 40 cm

Počet vajec: 4-7 ks

Inkubačná doba: 21-22 dní

Doba osamostatnenia: 1 mesiac

Veľkosť krúžku: 5,5 -6,0 mm

Vek: 20-25 rokov

 Opis: Je o niečo väčší a výraznejšie sfarbený ako ostatné druhy Roziel.Samec má telo zelené, brucho má bledožlté, zreteľne oddelené od tmavozelenej náprsenky. Plášť a chrbát sú zelené s nýdychom do modra. Celá hlava a horná časť krku a tyla sú čierne, niekedy s červeným čelovým pásikom. Na lícach prechádza čierna farba do fialovomodrej. Žltý golier vzadu na krku je nápadný a ostro ohraničený. Spodné krídlové krovky sú modré, trtáč a vrchné chvostové krovky zelenomodré. Chvost je sfarbený do zelena s modrými okrajmi. Zobák rohový, dúhovka hnedá, nohy sivé. Samica sa podobá na samca, hlava je skôr hnedastá. Spodný krídlový pásik chýba. Mláďatá su mneje vyfarbené ako dospelé jedince, celkove tmavšie, na hlave majú hnedé škvrny.

 Výskyt: Celá stredná ako aj západna časť austrálskeho kontinentu s výnimkou severných oblastí.

 Život v príride: Je to veľmi rozšírený a bežný vták, ktorý sa s úspechom vedel prispôsobiť viacerým zmenám v krajine. Žije v najrozmanitejších biotopoch, od pobrežných lesov na západe po polopúšte a riedke suché eukalyptové lesy vo vnútrozemí. Na rozdiel od iných druhovje pomerne hlučný a zďaleka nápadný. Veľkú časť dňa strávi na zemi a vyrušený krikom odlietava na stromy. 

 Chov: Do Európy s aprvý raz dostal do Londýna asi r.1862. Dlho bol pomerne vzácny a dovozy zriedkavé. Prvý odchov sa pripisuje grófovi Celle de Sprimontovi z Begicka r. 1881.  Dnesk je to u nás pomerne bežný vták u skúsených chovateľov.

Odporúča sa do voliér dlhých minimálne 5m,vysokých 3m, a širokých 2-3 m..

Potrava: Ako pre iné druhy Roziel (potrava pre stredne veľké papagáje)!

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.