Choď na obsah Choď na menu
 


Alexander Veľký

Ľudovo nazývaný: Ladniak Veľký

Latínsky názov: Psittacula eupatria

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagájovité

Výskyt: Cejlón, Západny Pakistan, Východný Afganistan

Veľkosť: 55-60cm

Počet vajec: 2-4ks

Inkubačná doba: 26-30 dní

Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov

Vek: 25-30 rokov

Veľkosť krúžku: 7,5mm

Status: CITES B

 

Opis: Mohutný papagáj s nápadným zobákom, ktorý patrí medzi najväčších zástupcov celého rodu. Samec je celozelený. Tylo a lícaso sivomodrým prelivom, medzi okom a zobákom tenký tmavý pásik. Líca sú zospodu lemované úzkym čiernym pásikom. V tyle vytvára nápadný ružový pásik, akýsi golier. Na stredných krídlových krovkách je tmavopurpurová škvrna. Chvost je zelený, perá so žltými okrajmi, na vnútornej strane žltobielymi. Zobák je červený, na okraji bledší, dúhovka bledožltá, nohy zelenosivé. Samica je tmavšia ako samec, bez čierneho pásika na tvári a bez ružovvého goliera. Stredné chvostové perá sú kratšie. Mladé vtáky sa podobajú na samice, samce sú zvyčajne väčšie a majú predlžené stredné chvostové perá.

Výskyt: Rozsiahle územie od Srí Lanky na juhu po Himaláje na severe, od Afganistanu na západe po Indočínu a Andamanské ostrovy na východe.

Život v prírode: Miestne bežný druh sa zdržiava v suchších opadavých lesoch, v zalesnenej a poľnohospodárskej krajine, v parkoch, záhradách, na kokosových plantážach. S obľubou lieta na dozrievajúce kultúrne plodiny, najmä na kukuricové a ryžové polia, do sadov a i. Hniezdi v dutinách vysokých strarých stromov, vzácnejšie aj v skalných a zemných dierach alebo v zrúcaninách ľudských stavieb. Dutiny si vtáky zväčša samy robia mocným zobákom. Samica znáša 2-4 vajcia do dutiny, vystatej drevenou drvinou. Sedí samec aj samica.

Chov: Do Európy ho doviezli už r. 1855, v Čechách ho vystavovalii koncom 19. storočia. Prvý odchov v zajatí sa podaril v Dánsku u Christensena r. 1884, v Čechách ho r. 1963 odchoval Mlček.

Potrava: Zmes pre veľké papagáje, vetvy na ohrýzanie, zelené krmivo, piškóty, ovocie a zelenina.

 

                                     

 

                                     

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Alexander

(Dodo, 8. 8. 2017 18:08)

Ahojte kcem sa spítat kedy sa preperujú Alexandre Velké dakujem

potrebujem radu na odchov papagájov

(Lýdia, 19. 2. 2017 20:26)

kúpili sme si dvoch alexandrov veľkých, lenže naniesli 3 vajíčka a ja potrebujem radu, nájde sa niekto kto mi poradí s chovom malých papagájov, ďakujem pekne

Re: potrebujem radu na odchov papagájov

(Peto, 18. 7. 2017 20:35)

Papagaje si odchovaju same mladatka treba im podavat vajickovu zmes

Potrebujem radu

(Emília, 17. 7. 2017 9:23)

Chcem sa spýtať prečo mu bledne perie

Zobak

(Zuzana, 22. 12. 2015 13:57)

Dobry den chcela by som sa opytat co mam robyt s Alexandrom velkym ked si stale šucha zobak o konar mne sa zda že mu svrby ale neviem čo sa stym da robyt a prečo to roby. Ako mu viem pomoct je to samec asi 1.5 ročny. Dakujem

Budka

(Michal, 17. 12. 2015 8:25)

Chcem sa opytat ze s coho by bola najlepsia budka pre alexandre velke a ake by mala mat rozmeri dakujem

na konci zobáčika popraskana sklovina.

(vlado, 9. 12. 2015 16:44)

Chcel by som sa opýtať ohľadom zobáčika. na samom konci vzdieť akoby praskliny,je to nejaká choroba a ak tak ako sa to lieči. Je to 1,5 ročná samička

Holý krk

(Katarína J., 21. 10. 2015 23:38)

Zdravím. Viete mi poradiť s mojím Alexandrom veľkým prečo si pri poslednom jesenom preperovaní vytrhával a "žužlal v zobáku" pierka na krku..pod čiernym pásom...teraz mu perie ani nedorástlo, tak má z predu trochu holý krk. Teraz to už nerobí. Mám ho už od roku 2010 a nikdy to nerobil. Stravu má pestrú. Máme ho v našom obchode s rybičkami asi rok (predtým bol v byte) ako spoločníka, takže nieje ani sám. Neviem, či mu nevadí, že je tam vlhkejšie (75%) a teplo (cca 25C). Mal klietku rozmerov 56x70x80, tú sme teraz po preperení vymenili za väčšiu voliéru na kolieskach. Viete mi poradiť nejaké vitamíny alebo ako tomu nabudúce predísť. Ďakujem...

rada

(Pavel, 23. 4. 2015 14:02)

Chcel ba som sa opýtať.Môžu sa vo voliére chovať aj viaceré dospelé páry?kujem krásne

Re: rada

(Admin, 23. 4. 2015 18:27)

Zdravím,
Je veľmi málo chovateľov ktorí chovajú viaceré chovné páry v jednej voliére, do jednej voliéry sa odporúča jeden chovný pár, je totižto malá pravdepodobnosť že budú viaceré páry v jednej voliére nekonfliktné, nebudú si navzájom ubližovať, nehovoriac v období párenia.

Admin

Alexander velkz

(miro , 6. 1. 2015 11:11)

chcem sa opýtať mam párik Alexandrov veľkých a samička ma také krídla že nemá ich zarastene perím ale iba páperím a už je dospela prečo???

Alexander velky

(Michal, 11. 12. 2014 8:45)

Chcem sa opytat na Alexandre velke mam vonkajsiu volieru preziju aj krutu oravsku zimu vonku nepomrznu? dakujem

Re: Alexander velky

(Admin, 11. 12. 2014 15:36)

Zdravím,
no ja by som to zbytočne neriskoval. Je pravda že bežne chovatelia papagáje nechávaju vonku aj cez zimu, ale voliéra musí byť dokonale zabezpečená proti vetru, nemôže im do voliéry fúkať.
Taktiež ak sú vonku, treba vyvážiť stravu, viac slnečnice (pretože obsahuje tuk). Bidlá musia byť hrubé, aspoň také aby ich papagáj neobchytil celé nohou po obvode. Musíte dbať na to aby nemali zamrznutú vodu. Na Orave bývajú zimy dosť slušné.
Ak máte možnosť, určite by som ich dal prezimovať niekde dnu, kde je teplejšie.

Z môjho hľadiska, ak by som to mal zhrnúť tak by som to neodporúčal!
Pekný deň
Admin

Alexander Velky

(Mirec, 10. 6. 2014 20:44)

V ktorom roku dospieva samec?

Re: Alexander Velky

(Admin, 11. 6. 2014 6:43)

Zdravím,
Samec dospieva pri troch rokoch.

Admin