Choď na obsah Choď na menu
 


Ľudovo nazývany: Kráľčik Nádherný

Latínsky názov:  (Polytelis swainsonii)

Trieda : Vtáky

Rad : Papagáje

Čeľad´ : Papagajovité

Výskyt : Austrália

Veľkosť : 40cm

Počet vajec : 4-6ks

Inkubačná doba : 19-21 dní

Doba osamostatnenia : 6 týždňov

Vek : 15-20 rokov

Veľkosť krúžku : 6,5 mm

Status : CITES B

Opis : Samec je zelený,naspodku sfarbený viac do žlta.Čelo,krk a líca sú ostrožlté,pričom žltý krk oddeľuje od zelenej hrude úzky priečny oranžovočervený pásik.Ručné letky aj veľké ručné krídlové krovky sú modré,chvost zosopodu leskločierny.Samica je celá zelená ,celkove o čosi tmavšia ,na čele s modrastým ,na prsiach so sivastým nádychom.Operenie beháka je oranžové.Tmavé chvostové perá maju zospodu na špičkách žltkasté okraje.Dúhovka dospelých vtákov je žltá,mládatá ju maju hnedú.Priemerná dĺžka života tohto papagája je 15rokov,.Tento druh papagáje meria cca 40cm.

Výskyt : Vnútrozemie Nového Júžného Walesu a severnej Viktórie (Austrália).Svojim výskytom sa viaže na riečne systémy riek Murrumbidgee a Castlereagh.

Život v prírode : Najčastejšie ho vídať na eukalyptoch pozdĺž vodných tokov,obľubuje prechody medzi porastmi a otvorenou krajinou.Na mnohých miestach žije nomádne.

Chov :  Do Londýna  ho prvý raz priviezli r. 1867.Prvý odchov v zajatí sa vydaril u Duvala vo Francúzsku r. 1881.K nám sa dostal r. 1986 ,prvý odchov bol ohlásený r. 1971.Dnes je celkom bežný.

Do klietky sa tieto nádherne vyfarbené papagáje vôbec nehodia,najlepšie im bude vo veľkých voliérach dlhých aspoň 3-4 metre.Pre pár je vhodná vonkajšia voliéra o rozmeroch 3x1x2m (d,š,v).

Odchov :  Samci tohto druhu sú schopní hniezdiť až v polovici druhého roka svojho života.U samíc sa cek k prvému hniezdeniu uvádza jeden rok svojho života.V tomto roku je potrebné im do voliery zavesiť najlepšie kmeňovú búdku o rozmeroch 30x60cm (priemer dna,výška).Na zvýšenie pravdepodobnosti zahniezdenia podávajte naklíčene obilniny a veľa zelene.Samica znáša v priemere 4 až 6 vajec na ktorých potom sedí 19 dní.Akonáhle sa po tejto dobre začnu liahnuť mládatá podávajte vaječnú miešanku.Mládatá opúštaju hniezdo vo veku 35 dní.Rodičia mládata krmia a vodia ešte asi mesiac.Potom sú mládatá samostatné.

Potrava : Rovnako ako pri ostatných papagájoch mala by byť čo najpestrejšia.Základom je zmes semien slnečnice,prosa,ovsa,lesknice,semenca,pšenice a i., na začiatku hniezdneho obdobia ,počas kŕmenia mládat a aj v zime v máčanej a naklíčenej forme.Doplnkom musí byť ovocie a zelenina ,zelené krmivo  a čerstvé konáre.V čase kŕmenia mládat príjma vajcovú miešaninu a mačané piškóty.

Poznámka : Odporúča sa chovať len vo veľkých volérach a len skúseným chovateľom.!


Naľavo samček ,napravo samička.(Papagáj nádherný).

Samček(Papagáj Nádherný)

Samček(naľavo),samička(napravo).

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zvykanie

(Nikolas Hrdý, 26. 7. 2018 14:13)

Prosím, nepoznáte nejakú rýchlu techniku aby si papagáj zvykol? alebo teda aspoň aby sa nebál? Lebo ak mu dáme nejakú vec do klietky, robí ako blázon, škrieka a chodí po kraji klietky. Dá sa nejako ukludniť aby toto už nerobil? Ďakujem

Re: Zvykanie

(Admin, 26. 7. 2018 16:34)

Zdravím,
je to len o zvyku, neviem ako dlho papagája vlastníte, ale chvíľu to potrvá kým si získate jeho dôveru. Je potrebne sa mu venovať, prihovárať. Hlavne v krátkych intervaloch, to znamená, že netreba stáť hodinu pri klietke a rozprávať s nim. Skôr viackrát denne ale intenzívne, napr. prejdete popri klietke, na pár sekúnd sa prihovorte. Nič netreba siliť, to je to najhoršie čo sa pri výchove papagája robí. Treba skúšať kadejaké maškrty, ovocie, po podaní nestojte pri ňom aby ho to nestresovalo. Musí si obzrieť a spoznať nové veci, všetko je len o trpezlivosti, a tej budete potrebovať mnoho. Niekedy je problém aj pri umiestnení klietky, tá by mala byť umiestnená vyššie, aby mal papagáj na všetko rozhľad a nebál sa všetkého. Tak ako každé zviera, aj on má svoje "teritórium" a nakoľko Vám ešte zrejme nedôveruje, bojí sa vás doň pustiť, preto robí tieto veci keď mu dáte niečo nové.
Rýchla technika neexistuje, treba si tým prejsť. Sú jedince ktoré skrotnú po krátkom čase, sú však aj také ktoré potrebuju ďaleko viac času. Dokonca niekedy nieje chyba v papagájovi ale v samotnom majiteľovi. Ak to mám zhrnúť, na túto Vašu otázku, žiaľ žiadna zaručená a priama odpoveď neexistuje.
Veľa štastia :)

Admin

Baraband

(Jozef, 26. 7. 2018 15:41)

Ahoj chcem sa opýtať aka velka ma byť klietka pre barabanta (cm cca) dakujem za odpoved

Re: Baraband

(Admin, 26. 7. 2018 16:24)

Zdravím,
je to písane aj v článku, Baraband nieje vhodný do malých bytových klietok. Potrebuje pravidelné prelety a voliéru ktorá by mala mať dĺžku aspoň 3 metre. Čím viac tým lepšie. Osobne som ich niekedy vcelku úspešne choval aj odchoval vo voliére o rozmeroch 4x2x2 (d,š,v).
Klietka a voliéra je rozdiel, a preto neviem čo máte na mysli, ak sa bavíme o voliére- tento druh je citlivejší na prievan, a preto potrebuje vo voliére aj tzv. zálet, kde sa môže ukryť pred vetrom, dažďom.

Admin

Papagáj Nádherný

(Lukáš , 7. 6. 2018 14:38)

Dobrý chcel by som sa spitat ako urobiť aby začal tento druh sedieť na vajíčkach

Re: Papagáj Nádherný

(Amin, 26. 7. 2018 13:55)

Zdravím,
to je na samotných jedincoch, Vy s tým nespravíte takmer nič.
Musíte mať pár ktorý spolu harmonizuje, ideálne podmienky, vhodnú hniezdiacu búdku. Dopomôcť k páreniu môžete podávanim váječnej miešanky.

Admin

Klietka

(Ema Hlaváčková, 26. 7. 2018 13:01)

Môžem umiestniť Papagája Nádherného s korelou do klietky 59x47x57 cm? Je to moc malé?

Re: Klietka

(Admin, 26. 7. 2018 13:51)

Dobrý deň,
určite neodporúčam do takejto malej klietky Barabanda. Jedná sa o druh ktorý potrebuje aj prelety a najviac mu vyhovuje priestranná voliéra. Kombinácia Baraband a Korela taktiež nieje ideálna, môže to fungovať ale skôr nie ako áno. Spolu teda nie, aspoň zamňa.
Čo sa týka korely, pokiaľ bude mať možnosť lietania navoľno po izbe, resp. nebude nonstop zavretá v klietke, tak by to bolo v poriadku.

Treba však poskytnúť čo najväčšiu klietku, nech to nieje pre papagája stiesnené nakoľko by to mohlo mať aj vážnejšie následky (stres, vytrhávanie pierok a i...)

S pozdravom
Admin

Papagáj Nádherný

(Jano J, 5. 6. 2018 23:50)

Dobrý deň
Mam samicku a chcem kupit samceka
Poradte mi 0905597448
Dakujem

Re: Papagáj Nádherný

(Patricia, 16. 7. 2018 18:57)

My mame máme samčeka :)

Papagáj Nádherný

(Lukáš , 6. 6. 2018 20:16)

Dobrý chcel by som sa spitat ako urobiť aby začal tento druh sedieť na vajíčkach

xxx

(tt, 20. 5. 2018 7:45)

Môžu jest aj banány?

Možnosť chovu Rosela a andulka

(Neni k dispozícíí, 15. 8. 2017 13:40)

Môžme byť v byte v klietke andulka s spolu s rozelou?

Re: Možnosť chovu Rosela a andulka

(Admin, 9. 5. 2018 23:50)

Zdravim, zalezi od povahy jedinca, ale mozne to urcite je.
Admin

imelda.babu@gmail.com

(Imelda Poštová, 7. 5. 2018 6:06)

Dobry chcela by so zistit ci sa da tento druh naucit rozpravat

Re: imelda.babu@gmail.com

(Admin, 9. 5. 2018 23:47)

Zdravim, samozrejme je mozne naucit barabanda rozpravat, avsak tento druh nato nema take predpoklady ako napr. Alexander. Resp. vyzaduje o dost viac pozornosti.
Admin

Odtrhnutý chvostik

(Jožo, 26. 4. 2018 21:50)

Mal som menšiu nehodu,premiestnoval som mladú ročnú samičku Barabanda ,pri jej chytaní sa mi vyšmikla a ostal mi celý chvost teda perie s chvosta v rukách ,bez keby.No bojím sa o to že jej to tak ostane,ako mám postupovať?je pri rok a pol starom samcovi.Dakujem

Re: Odtrhnutý chvostik

(Admin, 9. 5. 2018 23:45)

Zdravim, chvostove pera dorastu, netreba ziadny specialny postup.
Admin

Rozoznanie pohlavia

(Paľo, 13. 2. 2018 15:44)

Dobrý deň chcem sa spýtať po akom čase viem rozpoznať pohlavie barabandov? Sú staré asi 6-7 mesiacov zatial žiadne farebné zmeny akurát majú pri nohách oranžové sfarbenie a spodok chvosta je červeno čierny. Ďakujem za odpoveď.

očné ochorenie

(jan , 15. 6. 2017 18:54)

zdravím, samica barabanda sedela v búdke a z vajíčok nebolo nič, ale teraz keď je vonku som si všimol že má niečo z očami, neustále si ich otiera o konáre a v okolí očí asi max 3 až 4 mm má vypadané perie. Prosím o radu či sa s tým už niekto stretol a či tieto papagáje potrebujú špecialne vytamíny.

Za odborné rady vopred dakujem


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »