Choď na obsah Choď na menu
 


Ľudovo nazývany: Kráľčik Nádherný

Latínsky názov:  (Polytelis swainsonii)

Trieda : Vtáky

Rad : Papagáje

Čeľad´ : Papagajovité

Výskyt : Austrália

Veľkosť : 40cm

Počet vajec : 4-6ks

Inkubačná doba : 19-21 dní

Doba osamostatnenia : 6 týždňov

Vek : 15-20 rokov

Veľkosť krúžku : 6,5 mm

Status : CITES B

Opis : Samec je zelený,naspodku sfarbený viac do žlta.Čelo,krk a líca sú ostrožlté,pričom žltý krk oddeľuje od zelenej hrude úzky priečny oranžovočervený pásik.Ručné letky aj veľké ručné krídlové krovky sú modré,chvost zosopodu leskločierny.Samica je celá zelená ,celkove o čosi tmavšia ,na čele s modrastým ,na prsiach so sivastým nádychom.Operenie beháka je oranžové.Tmavé chvostové perá maju zospodu na špičkách žltkasté okraje.Dúhovka dospelých vtákov je žltá,mládatá ju maju hnedú.Priemerná dĺžka života tohto papagája je 15rokov,.Tento druh papagáje meria cca 40cm.

Výskyt : Vnútrozemie Nového Júžného Walesu a severnej Viktórie (Austrália).Svojim výskytom sa viaže na riečne systémy riek Murrumbidgee a Castlereagh.

Život v prírode : Najčastejšie ho vídať na eukalyptoch pozdĺž vodných tokov,obľubuje prechody medzi porastmi a otvorenou krajinou.Na mnohých miestach žije nomádne.

Chov :  Do Londýna  ho prvý raz priviezli r. 1867.Prvý odchov v zajatí sa vydaril u Duvala vo Francúzsku r. 1881.K nám sa dostal r. 1986 ,prvý odchov bol ohlásený r. 1971.Dnes je celkom bežný.

Do klietky sa tieto nádherne vyfarbené papagáje vôbec nehodia,najlepšie im bude vo veľkých voliérach dlhých aspoň 3-4 metre.Pre pár je vhodná vonkajšia voliéra o rozmeroch 3x1x2m (d,š,v).

Odchov :  Samci tohto druhu sú schopní hniezdiť až v polovici druhého roka svojho života.U samíc sa cek k prvému hniezdeniu uvádza jeden rok svojho života.V tomto roku je potrebné im do voliery zavesiť najlepšie kmeňovú búdku o rozmeroch 30x60cm (priemer dna,výška).Na zvýšenie pravdepodobnosti zahniezdenia podávajte naklíčene obilniny a veľa zelene.Samica znáša v priemere 4 až 6 vajec na ktorých potom sedí 19 dní.Akonáhle sa po tejto dobre začnu liahnuť mládatá podávajte vaječnú miešanku.Mládatá opúštaju hniezdo vo veku 35 dní.Rodičia mládata krmia a vodia ešte asi mesiac.Potom sú mládatá samostatné.

Potrava : Rovnako ako pri ostatných papagájoch mala by byť čo najpestrejšia.Základom je zmes semien slnečnice,prosa,ovsa,lesknice,semenca,pšenice a i., na začiatku hniezdneho obdobia ,počas kŕmenia mládat a aj v zime v máčanej a naklíčenej forme.Doplnkom musí byť ovocie a zelenina ,zelené krmivo  a čerstvé konáre.V čase kŕmenia mládat príjma vajcovú miešaninu a mačané piškóty.

Poznámka : Odporúča sa chovať len vo veľkých volérach a len skúseným chovateľom.!


Naľavo samček ,napravo samička.(Papagáj nádherný).

Samček(Papagáj Nádherný)

Samček(naľavo),samička(napravo).

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Je super

(sona, 8. 6. 2012 10:26)

Máme ho dlhé roky, je krásny a dobrý spoločník.

Re: Je super

(Jozef, 22. 6. 2012 19:21)

Máme ho už 5 rokov, žije s nami v bytovke, je skrotený a je mu - aspoň dúfam - dobre.
Má v izbe voliéru a vonku je niekoľkokrát cez deň, do klietky sa naučil "pýtať".

Re: Re: Je super

(Jozef, 14. 5. 2013 13:21)

Aj náš "Félix" sa pýta do klietky spôsobom veľmi originálnym. Priletí na plece a poriadne nás klovne do krku.
Máme ho už 8 rok.

Prosím o poradenskej

(Filip , 11. 5. 2013 15:50)

Prosím vás teraz začínam rozbiehať chov barabandov mohli by ste my dať nijaké rady a triky čo poznáte. prosím odpovedzte čo najskôr.dakujem!

???

(Rado, 11. 4. 2013 21:12)

dobrý deň, chcel by som sa spýtať či je možné v jednej voliere , dostatočne priestrannej chovať spolu s jedným párom Barabandov aj iný pár iného druhu , alebo tiež Barabandov?

Re: ???

(Admin, 11. 4. 2013 22:35)

Papagájov Nádherných tkz. Barabandov je možné chovať v jednej voliére spoločne aj s inými druhmi, najviac vychádzajú z Alexandrami.
A v chove viacerých jedincov Barabandov v jednej voliére nevidím problém, sám to tak mám a problémy neboli, niesu a dúfam že ani nebudú.
Samozrejme musí byť voliéra veľká s dostatočným počtom bidiel, hniezd.búdok,...
Admin


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5