Choď na obsah Choď na menu
 


Ľudovo nazývany: Kráľčik Nádherný

Latínsky názov:  (Polytelis swainsonii)

Trieda : Vtáky

Rad : Papagáje

Čeľad´ : Papagajovité

Výskyt : Austrália

Veľkosť : 40cm

Počet vajec : 4-6ks

Inkubačná doba : 19-21 dní

Doba osamostatnenia : 6 týždňov

Vek : 15-20 rokov

Veľkosť krúžku : 6,5 mm

Status : CITES B

Opis : Samec je zelený,naspodku sfarbený viac do žlta.Čelo,krk a líca sú ostrožlté,pričom žltý krk oddeľuje od zelenej hrude úzky priečny oranžovočervený pásik.Ručné letky aj veľké ručné krídlové krovky sú modré,chvost zosopodu leskločierny.Samica je celá zelená ,celkove o čosi tmavšia ,na čele s modrastým ,na prsiach so sivastým nádychom.Operenie beháka je oranžové.Tmavé chvostové perá maju zospodu na špičkách žltkasté okraje.Dúhovka dospelých vtákov je žltá,mládatá ju maju hnedú.Priemerná dĺžka života tohto papagája je 15rokov,.Tento druh papagáje meria cca 40cm.

Výskyt : Vnútrozemie Nového Júžného Walesu a severnej Viktórie (Austrália).Svojim výskytom sa viaže na riečne systémy riek Murrumbidgee a Castlereagh.

Život v prírode : Najčastejšie ho vídať na eukalyptoch pozdĺž vodných tokov,obľubuje prechody medzi porastmi a otvorenou krajinou.Na mnohých miestach žije nomádne.

Chov :  Do Londýna  ho prvý raz priviezli r. 1867.Prvý odchov v zajatí sa vydaril u Duvala vo Francúzsku r. 1881.K nám sa dostal r. 1986 ,prvý odchov bol ohlásený r. 1971.Dnes je celkom bežný.

Do klietky sa tieto nádherne vyfarbené papagáje vôbec nehodia,najlepšie im bude vo veľkých voliérach dlhých aspoň 3-4 metre.Pre pár je vhodná vonkajšia voliéra o rozmeroch 3x1x2m (d,š,v).

Odchov :  Samci tohto druhu sú schopní hniezdiť až v polovici druhého roka svojho života.U samíc sa cek k prvému hniezdeniu uvádza jeden rok svojho života.V tomto roku je potrebné im do voliery zavesiť najlepšie kmeňovú búdku o rozmeroch 30x60cm (priemer dna,výška).Na zvýšenie pravdepodobnosti zahniezdenia podávajte naklíčene obilniny a veľa zelene.Samica znáša v priemere 4 až 6 vajec na ktorých potom sedí 19 dní.Akonáhle sa po tejto dobre začnu liahnuť mládatá podávajte vaječnú miešanku.Mládatá opúštaju hniezdo vo veku 35 dní.Rodičia mládata krmia a vodia ešte asi mesiac.Potom sú mládatá samostatné.

Potrava : Rovnako ako pri ostatných papagájoch mala by byť čo najpestrejšia.Základom je zmes semien slnečnice,prosa,ovsa,lesknice,semenca,pšenice a i., na začiatku hniezdneho obdobia ,počas kŕmenia mládat a aj v zime v máčanej a naklíčenej forme.Doplnkom musí byť ovocie a zelenina ,zelené krmivo  a čerstvé konáre.V čase kŕmenia mládat príjma vajcovú miešaninu a mačané piškóty.

Poznámka : Odporúča sa chovať len vo veľkých volérach a len skúseným chovateľom.!


Naľavo samček ,napravo samička.(Papagáj nádherný).

Samček(Papagáj Nádherný)

Samček(naľavo),samička(napravo).

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Baraband

(Sarah, 28. 5. 2014 21:49)

Chcem sa spýtat alebo radu mám páru barabandov samička si nanesie vajíčka aj sedí ale samec nespolupracuje mal by ju chodit krmit alebo samička može vyliest s vajec a nažratsa a potom si sadnut ako to vlastne je?!

Re: Baraband

(Admin, 28. 5. 2014 22:23)

Zdravím,
Pravdepodobne je to mladý pár, ktorí spolu neharmonizuje.
Teda, samička môže zniesť vajíčka a sedieť na nich, ale pokiaľ sú neoplodnené tak z nich nič nebude, žiadne potomstvo.
Samček by sa o samičku mal starať, chodiť ju krmiť, ale výnimočne nieje ani to že samička sa pojde najesť sama.

Ak sú vajíčka ozaj neoplodnené, vyhádžte ich z búdky! Samička na nich bude sedieť úplne zbytočne, bude sa vysilovať a potom môže byť zmätená, že sa nič nevyliahlo.

Pri tomto celom procese musí byť aj samec, ktorý musí "spolupracovať" harmonizovať so samičkou, ak neharmonizuje tak v prípade že je mladý, treba počkať, ak je už starší a zrelý, je potrebné ho zameniť, nie každé jedince si budú harmonizovať.

Admin

Re: Re: Baraband

(Sarah, 30. 5. 2014 21:44)

Ahojte,bohužial je to staršia para mala som ich len tak pačia sa mi,dokonca samička može mat aj šest rokov a samec 4roky,všimla som si už skor že samec nespolupracuje ket ona tak toka pyta aby ju krmil on nič,viem ket som chovala korely že to bolo chovanie inakšie samec bol starostlivy,ale aj tak dakujem za radu

Re: Re: Baraband

(Sarah, 6. 6. 2014 10:04)

Ahojte,podarilo sa mi vymenit samca,ale ket ho tak pozorujem tak je to,to iste samička toka aby ju krmil ale on nezajem myslite že sa to zmeni tak kde je vlastne chyba?!
dokonca je mladši od toho mojho ma 2roky tak neviem,mam počkat či sa to zmeni alebo,poriadny samci už vymreli?!?!

Re: Re: Re: Baraband

(Admin, 7. 6. 2014 19:46)

Zdravím,
Myslím že v tomto prípade je potrebný čas, samec nebude hneď samičku kŕmiť. Môj názor je na to taký, že treba počkať.
Ak ani to nepomôže tak je veľmi výberavý, a o samičku nejaví záujem.
Niekedy sa vhodný samec hľadá fakt ťažšie.
Pekný večer
Admin

baraband a andulka

(Jana, 11. 3. 2014 10:00)

Dobry den, mame doma samceka papagaja nadherneho a chceli by sme k nemu kupit andulku, aby nebol cez den niekedy sam- chcela by som sa opytat, ci je vhodnejsi samcek alebo samicka? Alebo je to jedno? Mohli by ste mi este poradit, ako ich na seba zvyknut? Bude lepsie mat andulku najprv nejaky cas v inej klietke? Dakujem za odpoved.

chov

(Patrik, 25. 2. 2014 20:33)

Zdravím plánujem si kúpiť párku barabandov na chov a chcel by som sa spýtať či stačí voliéra z rozmermi 2,30x0,65x2,10 (d,š,v).
Ďakujem za info

Re: chov

(Admin, 25. 2. 2014 22:04)

Zdravím,
Voliéra je pre pár Barabandov postačujúca, treba im ale poskytnuť časť na voľný prelet aj oddych, bidlá rozmiestniť tak aby sa mohli prelietať.
Všeobecne platí pravidlo: 1/3 -bidlá zvyšné 2/3 prelet.
Veľa štastia.
Admin

Re: Re: chov

(Patrik, 26. 2. 2014 13:38)

Ďakujem

baraband a Korela

(Brky, 22. 2. 2014 9:38)

Dobry den,

mame doma samceka barabanda ako domaceho milacika a chceli by sme k nemu korelu, mozu byvat v jednej klietke? Cez den ich pustame volne po izbe teda zatial len barabanda takze by v klietke boli len cez noc a pocas nasej nepritomnosti

Re: baraband a Korela

(Admin, 22. 2. 2014 13:41)

Dobrý deň,
Papagáj Nádherný- Baraband nepetrí medzi agresívne druhy.
Spoločnosť mu len prospeje, a Korela by mu vadiť určite nemala.
Samozrejme možno zo začiatku nebude spokojný, ale chce to čas kým si na seba zvyknú.
Tiež záleži na veľkosti klietky, treba si uvedomiť že počas Vašej neprítomností sa budú nudiť, a v malej klietke by mohlo dôjsť k súbojom medzi sebou o priestor. Ak je klietka dostatočne veľká, tak tento problém nehrozí.
Poznám chovateľov, ktorí chovajú menšie druhy ako andulky a korely, spolu s týmto druhom, samozrejme vo veľkých voliérach.

Re: baraband a Korela

(vera, 25. 2. 2014 9:31)

máme doma tiež barabanda a korelu a sú v jednej kleci a korela ho veľmi zbožnuje, bez neho ani nakrok. Môžem len doporučiť.

chov

(katarína, 6. 2. 2014 11:11)

Dobrý den ja by som sa rada informovala o strave nedávno som dostala barabanda asi je to samička ,lebo je celá zelená ,máme ho doma v bytovke v klietke a chcela by som sa spýtať čím by som ho mohla krmiť okrem semiačkov a ovosu.dakujem za info...

prečo

(dano, 12. 11. 2013 15:07)

Zdravím neviete prečo sa samčekove hrdlo prefarbuje cele do červena

žiadosť o radu

(Marian, 23. 9. 2013 10:25)

Zdravím, rád by som sa informoval či je možné chovať barabanda spolu s papagájom červenokrídlim. Ide o to že máme samičku papagaja červenokridleho cca 7 rokov a je taka opustena. Venujem sa jej dostatočne ale je to flegmatik, samotár. Preto sme sa rozhodli že by jej spoločnosť ineho papagaja možno prospela. Nechceme ale rovnaký druh keďže nechceme chov mláďat a vieme že sú pri výbere partnera dosť náročný.

Ďakujem za každú radu..

Re: žiadosť o radu

(Admin, 24. 9. 2013 7:02)

Zdravím, niektorí chovatelia bežne chovajú tieto 2 druhy spolu.
Problémy by byť nemali, pokiaľ samička spoločnosť príjme.
Nie vždy musí jedincovi spoločnosť vyhovovať, ale je to len o zvyku.

Prosim odpiste

(Michal, 4. 9. 2013 15:19)

Môže byť papagáj nádherný so: andulkou?? A papagajom spevavym??
Prosím odpíšte ďakujem

Re: Prosim odpiste

(Admin, 4. 9. 2013 19:31)

áno môže...

je super

(lu, 16. 8. 2012 13:30)

máme obidvoch aj samčeka aj samičku a sedia na vajíčkach o tyzden sa vykluju

prosim o odpovet

(eli123 karova, 25. 2. 2013 18:34)

ako naučím papagája nadherneho kivat hlavou prosím odpovedzte mi prosím.