Choď na obsah Choď na menu
 


Alexander Červenohlavý

Ľudovo nazývaný: Ladniak Pestrý, Alexander Rudohlavý

Latínsky názov: Psittacula cyanocephala

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagájovité

Výskyt: India a Srí Lanka

Veľkosť: 35-36cm

Počet vajec: 3-5ks

Inkubačná doba: 24 dní

Doba osamostatnenia: 6 týždňov

Vek: 30 rokov

Veľkosť krúžku: 5,5mm

Status: CITES B

 

Opis: Samec je prevažne zelený, naspodku trochu žltší. Hlava tmavočervená, vzadu až slivková. Brada je čierna, na spodnú stranu líc z nej vychádza čierny pásik, ktorý je vzadu spojený, takže celú hlavu oddeľuje od tela. Pod čiernym golierom po bokoch krku a vzadu je modrý rozpitý pás. Malé krídlové krovky sú tmavočervené, na ohybe krídla ešte modrasté. Trtáč je modrozelený, spodné krídlové krovky zelenomodré. Predĺžené stredné kormidlové perá sp modré, na koncoch biele, okrajové sú zelené so žltými okrajmi. Horná čeľusť je oranžovožltá, spodná hnedočierna, dúhovka žltobiela, nohy zelenosivé. Samica má tmavomodrosivú hlavu, žltý golier namiesto čierneho, chýba je červená škvrna v krídle, hornú čeľusť má žltú, dolnú sivú. Mladé vtáky majú zelenú hlavu, niekedy so sivastým nádychom pri brade, bledožltý zobák.

Výskyt: Skoro celá India, na východe od Rawalpindi v západnom Pakistane po Bhután a západné Bengálsko na východe, od Nepálu na severe po Srí Lanku.

Život v prírode: Podhorský a horský vták obýva lesnaté planiny vo výškach do 1300 až 1500 m. Bežný je aj v porastoch lemujúcich kultúrne oblasti. Pri hniezdení inklinuje ku koloniálnym spôsobom, na jednom strome môže byť niekoľko obsadených hniezd.

Chov: V londýnskej zoo ho chovali už r. 1862, ale dlho ho dovážali iba vzácne. V Prahe ho vystavovali r. 1880. Prvý odchov v zajatí ohlásil Russe r. 1872, v Čechách Mikyska r. 1962. Dnes odchovy nie sú vôbec vzácne.

Potrava: Ako pre Alexandra Malého. Zmes pre stredné papagáje, ovocie (grepy, pomaranče, figy, jablká..), zelenina, piškóty, zelené krmivo, vetvy na ohrýzanie. V čase hniezdenia sa pridáva vajcová zmes. 

 

 url.jpg

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

url.jpg

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.