Choď na obsah Choď na menu
 


Agapornis Ružovohrdlý

 Latínsky názov: Agapornis roseicollis

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Veľkosť: 10-14cm

Počet vajec: 3-8ks

Inkubačná doba: 20-23dní

Doba osamostatnenia: 6 týždňov

Veľkosť krúžku: 4,2mm

Vek: 10 rokov

Status: CITES B

 Opis: Celkove zelený, v spodných častiach zelenožltý. Čelo je červené, predná časť tváre, hrdlo a horné časti pŕs sú ružové, trtáč ostromodrý. Spodné krídlové krovky sú zelené s modrým nádychom, chvostové perá zvrchu zelené, zospodu modrasté, pri koreni s oranžovými a čiernymi škvrnami.  Zobák je rohovito sfarbený so zeleným nádychom, dúhovka tmavohnedá, nohy sivé. Samec aj samica sú rovnako sfarbené. Mláďatá majú čelo zelenohnedé s ružovým nádychom. Predné partie sú bledoružové s nádychom do sivomodra. Zobák je pri koreni hornej čeľusti tmavý.

 Výskyt: Juhozápadná Afrika

 Život v prírode: Najčastejšie žije v suchých biotopoch od morského pobrežia až do nadmorských výšok okolo 1600m. Vždy sa vyskytuje v dosahu vody. Je to hlasný, spoločenský papagáj, na mnohých miestach veľmi početný. V čase dozrievania semien sa spája do veľkých kŕdľov po niekoľko sto vtákov, ktoré nalietavajú aj na dozrievajúcu úroduo obilnín. V prírode hniezdi zväčša koloniálne v skalných štrbinách, v dutinách stromov aj medzi ich koreňmi, v ľudských stavbách pod strechami alebo priamo v strechách, v guľovitých hniezdach pletiarok. Stavia si pohárovité hniezda, samica znáša stavebný materiál v perí trtáča.

 Chov: V Európe ich prvý choval vo svojej zoologickej záhrade v Hamburgu Hagenbeck r. 1860. Odchov sa však podaril až r. 1869 v Berlíne. Do Čiech ho pred 2. svetovou vojnou dovážali iba vzácne. V päťdesiatych rokoch sa dovoz začal rozširovať a vydarili sa aj prvé odchovy. Dnes je bežný, na chov postačí väčšia klietka.

 Potrava: Zmes pre malé papagáje, ovocie, zelenina, zelené krmivo, nezrelá kukurica, konáriky a pod. Pri kŕmení mláďat vajcová zmes.

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.