Choď na obsah Choď na menu
 


Mníšek Šedý

 Ľudovo nazývany: Klinochvost Mníši

Latinský názov: Myiopsitta monachus

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Výskyt: Bolívia,Južná Brazília

Veľkosť: 25-30cm

Počet vajec: 4-7 ks

Inkubačná doba: 26-28 dní

Doba osamostatnenia: 6-7 týždňov

Veľkosť krúžku: 6,0 mm

Vek: 25-35 rokov

Status: CITES B

 Opis: Dospelé vtáky sú na čele modrosivé, na temene a v tyle hnedasté. Uzdička líca a hrdlo sú bledosivé. Perá na prsiach sú hnedosivé s bledými okrajmi, takže farba pripomína vlnkovanie. Brucho odďeľuje olivovožltý pásik od tmavočervenej spodnej časti pŕs. Zadná časť brucha, spodné chvostové krovky a boky sú žltozelené. Zadná časť krku je zelená, kontrastujúca s hnedozeleným pláštom. Krídla sú tmavozelené, spodná časť brucha, tráč a horné chvostové krovky sú žltozelené. Ručné krovky sú zhora fialovomodré, vonkajšie zástavice ručných a lakťových letiek sú tmavomodré so zelenými okrajmi. Chvostové perá sú zhora zelené s modrými dolnými stredmi každej letky, zospodu bledozelené. Zobák je hnedastý, dúhovka tmavohnedá, nohy sivé. Mláďatá sa podobajú na dospelé vtáky, ale sivé čelo má zelenkastý nádych a dúhovka je čierna.

 Výskyt: Stredná Bolívia a južná Brazília na juh po Argentínu. Úspešne  ich vysadili v Portoriku a na juhovýchode USA. 

 Život v prírode: v celom areáli výskytu sú bežné a početné. Žijú tak v nížinach, v dážďovom pralese, ako aj v otvorenej krajine, často spôsobujú veľké škody ba poľných kultúrach a na vysadzovaných stromoch. Hniezdia nezvyčajným spôsobom. V korunách stromov si celá kolónia stavia zo suchých konárov obrovské hniezdo. Do neho vedie veľa vstupných otvorov, zo ktorých každý obýva jeden pár. Kolónia 20 párov máva hmotnosť okolo 200kg.

 Chov: Už v minulom storočí boli veľmi bežné. Prvý odchov sa podaril r.1867 vo Viedni, v Čechách ich r.1936 odchovali Drvek. Na chov sú vhodné veľké voliéry. Počas hniezdenia musia mať k dispozícii suché konáriky na stavbu hniezda.

 Potrava: Zmes pre stredne papagáje, nezrelá kukurica, naklíčene zrno. Neprestajne majú mať dostatok zeleného krmiva, ovocia, zeleniny.

 

 

 
 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Darujem 2 papagájov mníšich (samček a samička) do dobrých rúk

(Marián RENDEK, 1. 12. 2015 19:05)

Darujem 2 papagájov vo veku cca 1,5 roka do dobrých rúk.
E-mail: mayo.rendek@gmail.com

Re: Darujem 2 papagájov mníšich (samček a samička) do dobrých rúk

(lacosadecky3@gmail.com, 1. 5. 2016 19:59)

Zdravim mate este tich Mnichou?

Re: Re: Darujem 2 papagájov mníšich (samček a samička) do dobrých rúk

(JProuzova@azet.sk, 17. 8. 2017 8:09)

Je váš inzerát ešte aktuálny? Mala by som záujem o nich. Ďakujem za odpoved

Rozoznanie

(Maťo, 7. 4. 2015 19:32)

Dobrý, chcel by som sa spýtať ako sa da rozoznat samec od samice. A či sa da rozoznat aj bez DNA. ĎAKUJEM :)

Re: Rozoznanie

(laco, 16. 3. 2017 5:38)

Zdravim Mnicha rozoznate podla velkosti dzobaka samcek ma vecsi a mohutnejsi

zauiem o papagajov

(ANTON KOMAR, 30. 8. 2016 5:50)

Mal by som velky zaujem ja sam som chovatelom mam vnucku obidvaja sme odivovatelia vsetkeho ziveho mame aj jazvecika Anton Komar

Imelo

(Marián, 25. 12. 2014 13:15)

Dobrý deň chcel by som sa spýtať kedže väčšina mníškov si stavia hniezdo sami tak moji sa nejak k tomu nemajú neviem či sa im to hnizdo staviať nechce alebo čo a ja sa chcem spýtat či by bol dobrý nápad im dať do voliery imelo nie vetvičku ale celú tu akoby guľu samozrejme dal by som ju celú vyschnuť kedže neviem či nie su za surova jedovaté lístky o o bobuliach som čítal ze su pre ne jedovaté ale o lístkoch som sa nedočítal nič ale načo riskovať dakujem za rady resp.reakcie :)

Re: Imelo

(Admin, 28. 12. 2014 11:12)

Zdravím,
Určite im do voliéry nedávajte žiadne imelo.
Nemôžete im vnucovať postaviť si hniezdo, treba byť trpezlivý, a čakať kým to na nich príde. Hniezdo si musia postaviť oni, nie vy.
Do voliéry im môžte dať akurát tak materiál na postavenie hniezda (konáriky,steblá trávy a pod.).

Pekný deň

ara a mnisek

(tomas, 24. 5. 2014 22:25)

Chcel by som sa spytat ci by mohol byt mnisek s velkov arou

Pomoc !

(Kamil, 21. 7. 2013 11:28)

prosim vas o pomoc ake ma mat vo voliere hniezdo ako ho mam spravit alebo mu dat konariky a on si spravi sam prosim vas pomozte mi dakujem

Re: Pomoc !

(Admin, 21. 8. 2013 23:29)

Stačí dať do nejakej časti klietky /voliéry/ nejaké konáriky, najlepšie z ovocných stromov alebo vŕby, nieje na škodu aby mal papagáj k dispozícii aj suchú trávu /seno/. Hniezdo si postavia sami, niektoré jedince si ani hniezdo nestávajú a hniezdia tak ako ostatné druhy papagájov.Na dne búdky odporúčam dať vrstvu hoblín.

Admin

aa

(ss, 20. 6. 2012 18:58)

Jaký zlatý :)