Choď na obsah Choď na menu
 


Korela Chocholatá

 Latínsky názov: Nymphicus hollandicus

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Výskyt: Austrália

Veľkosť: 25-30cm

Počet vajec: 3-8ks

Inkubačná doba: 20-23 dní

Doba osamostatnenia: 5 týždňov

Vek: 10-20 rokov

 Opis: Samec je sivý,dolu bledší, miestami s hnedastým prelivom. Perá v chocholíku, ktorý sa skrúca dopradu, súžlté rovnako ako čelo, temeno, hrdl a škvrny na tvári, kde sú aj nápadné oranžové ušne škvrnky. Krídlové krovky sú biele, chvost aj zobák tmavosivé, nohy sivé, dúhovka tamvohnedá. Dve stredné perá sú predlžené. Samica má chocholík a škrvny na tvári žltosivé,mladé sa na ňu podobajú.

 Výskyt: Korela je typický vták austrálskeho vnútrozemia. Obýva prakticky celý kontinent s výnimkou vlhkého pobrežia. Zistili ju aj v Tasmánii.

 Výskyt v prírode: Nerestajne cestuje za vodou a potravou. V období sucha prichádza aj na vlhké pobrežie, kde ju roky nik nevidel. Na vhodných miestach s dostatkom potravy hniezdi, aj viac krát za sebou. Žije v pároch alebo v menších skupinkách, najčastejšie ju vidno sedieť na zemi a konzumovať trávové semienka, prípadne ako prelietava na odpočinok na vysoké stromy.

 Chov: Prvé správy o korele priviezol do Európy slávny anglický biológ Gould. Veľmi dlhú tradíciu má aj u nás, kde sa rozmnožovala už v minulom storočí.  Od začiatku totiž tu patrí medzi  najobľubenejšie a najbežnejšie papagáje, je vhodná aj pre začiatočníkov. Od apríla hniezdi vo vonkajších voliérach. Vtedy vešiame do voliéry búdky alebo do klietky búdku na hniezdenie (dno asi 25 x 25cm, výška 30-40cm). Búdky môžu byť aj ležaté, ale zakaždým urobené z pevného materiálu, aby ich vtáky nezdemolovali ešte počas hniezdenia. Priemer vletového otvoru by byť okolo 8-10cm. Akonáhle zasadne samica do búdky, prestávame podávať naklíčené zrno, bohaté na vitamín E (stimuluje činnosť pohlavných orgánov a vtáky sa usilujú založiť si nové hniezdo hocia aj na starej znáške). Vajcovú miešaninu podávame až tesne pred vyliahnutím prvého mláďata (asi 2-3 dni vopred). Počas telpých dní by mala byť vo volére k dispozícii väčšia miska s vlážnou vodou kde sa vtáky budú kúpať a a samička perím zvlhčovať vajcia na ktrých sedí (inak môžu vyschnúť a zárodok uhinie ešte pred vyliahnutím). V čase, keď mladé korely majú asi mesiac, samic opäť znáša. V tom čase môže dôjsť k sporom o búdku, ak ju mláďatá ešte neopustili.  Preto je do voliéry dobré dať druhú búdku a veľké mláďatá do nej premiestniť. Rodiačia ich budú bez problémov krmiť aj tam. O mláďatá sa rodičia (najmä samec) starajú ešte asi tri týždne po vyletení z búdky. V čase, keď sa majú laihnúť nové mláďatá, staršie z voliéry radšej oddelíme(len pokiaľ medzi rodičmi a novými mláďatami budú spory,potom ich môžeme dať naspäť). Páry v dobrej kondícii necháme hniezdiť max. 3 razy do roka aby sa nepresilili.

 Potrava: Zmes zrnín (proso,ovos,slnečnica,lesknica..).Zelené krmivo hviezdica a listy púpavy, kúsky rozličného ovocia  najmä jablká ( Tropické ovocie ako napr. pomaranč,citrón... NEPODÁVAME !!!). Zo zeleniny mrkvu aj s vňatou,špenát,šalát. Vhodným doplnkom sú aj rozmanité čerstve vetvy ovocných stromov. Včase krmenia mládat rodičmi podávame miešaninu..

 

  

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Elevated Blood Force associated with older people

(AJillDiutt, 8. 10. 2018 9:28)

Pression arterielle est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre moelle bat, il pompe le sang par vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-20-mg-how-long-does-it-last/

What is a common blood oppression

(Awreteerpess, 30. 7. 2018 19:13)

Compression est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre moelle bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-tadalafil-tablette/

Korela

(Vladimír , 2. 6. 2018 12:41)

Mam korelu samca výše polrok a v poslednej dobe je akisi malatny, predtým si aj vypiskoval a teraz len tak, poraďte čo s ním? Ďakujem.

Re: Korela

(Admin, 26. 7. 2018 14:00)

Zdravím,
odporúčam navšíviť veterinára, môže sa jednať o ochorenie bakteriálneho pôvodu.

Admin

Kedy môžu začať koreli stavať hniezdo

(Monika, 25. 5. 2018 18:26)

Zdravim kedy môžu koreli stavať hniezdo teda ako staré máme ich od minulého roka vopred ďakujem za odpovede

Andulky a korely

(David, 27. 2. 2018 21:00)

Môžu byť andulky a korely spolu v jednej klietke bez toho aby si ubližovali ?pomoc ale rýchlo prosím


Re: Andulky a korely

(Tomáš, 7. 4. 2018 19:36)

Áno môžu

Re: Andulky a korely

(Marek, 28. 4. 2018 15:06)

Samozrejme, môžu

Korela

(Kristina, 23. 2. 2018 10:06)

Dobry den chcem sa spytat ked samcovy vypadali pierka na chvoste doradtu mu nove alebo nie.vopred dakujem

Re: Korela

(Marek, 28. 4. 2018 15:06)

No záleží od toho či preperuje alebo má francúzske pŕchnutie. Ak má francúzske pŕchnutie tak neskôr mu perie vypadá aj na iných miestach a nedorastie, ale ak hovoríte, že je to len na chvoste, tak len preperuje a letky čoskoro dorastú

Korela a lietanie

(Mirka, 6. 2. 2018 22:03)

Dobrý deň, viete mi prosím Vás poradiť. Mám pol ročnú korelu, ktorá nechce vôbec lietať. A keď už vyletí z klietky, tak dosť silno narazí do steny aj keď nemáme malý byt vždy nekoordinovane narazí. Ďakujem za každú radu.

korela

(Maroš, 15. 1. 2017 20:18)

Dobrý den.
Aké teploty znášajú Korely v lete a aké v zime??

Re: korela

(Nikol, 7. 12. 2017 9:12)

Dobrý deň, korela pochádza pôvodom z Austrálie. Letné teploty v našich klimatických podmienkach zvláda skvele ale je dobré mať v klietke či voliere tienidlo nech nie je na priamom slnku. V lete by mali mať k dispozícii plytku nádobu s vodou na kupanie. Kúpu sa pokojne aj viac krát za den, ak nie, raz za deň im určite stačí. V zime prežijú aj vo vonkajšej voliere, nie je nutné ich sťahovať na zimu dnu. Je ale potrebné im zabezpečiť budku ktorá bude aspon o 5-10 cm vyššia ako aktualna výška vášho vtáčika. A samozrejme nejakú podstielku ktorú si dnu môžu nanosiť samé.

Samcek korely

(Sehzade Beyazid, 17. 4. 2017 18:15)

Dobry den chcel by som ppradit. Mam 9 mesacneho samceka korely ale nema partnerku. Boji sa ruky ale stale sedi na zemi a klope zobacikom o zem. Potom mi vyleti na nohu a zacne spievat a potom sa mi akokeby hra s nohou. Neviete co to znamea??????????

Re: Samcek korely

(Nikol, 7. 12. 2017 9:05)

Jednoznačne sa nudí. Ak ste často preč z domu, tak sa nemá s kým hrať a tým pádom nie je tak socializovaný ako by mal. Skúste mu kúpiť samičku nech sa zabavajú dvaja. Ak chcete predísť rozmnožovaniu tak papagájovca vlnkovaného ( andulku) alebo zebričku austrálsku.

Osameli

(Erika, 23. 10. 2017 14:35)

Dobrý deň skapala nám samička a samček ju stále hľadá. Boli spolu dvanásť rokov,ak ķupime novú samičku bude zasa ako predtým?

Korela

(Slávka, 29. 5. 2017 14:43)

Dobrý deň, dcéra dostala cca 4 mesač. korelu asi samčeka k narodeninám, z obchodu, bol tam asi vyše mesiaca v klietke. Od kedy ho mám doma (mesiac) tak vôbec nesplupracuje, z klietky vyletel len raz, a keď sa k nemu priblížime tak zasičí a zaháňa sa zobákom. Inač už sa hojdá na hojdačke, ale okrem toho vôbec nespolupracuje. Čo by ste poradili?

Re: Korela

(Maja, 14. 8. 2017 19:33)

možno ste natrafili na samičku, tie sa väčšinou boja a syčia...aj my ju máme a doteraz sme si mysleli, že to je samček. Ale samčeky sa údajne správajú smelšie

Korela

(Zuzana , 15. 4. 2017 19:08)

Dobrý deň
Chovám korelu a stále jej vypadáva perie ide si zobákom do toho veterinár mi dal muta vit na nejaký čas to pomôže ale potom po nejakom čase to znova začne
najviac je to na chrbte ma tam hole miesto ale vidno aj nové vyrastajúce perie - ak je to len preperovanie tak neviem prečo je to tak často ?

alebo su to nejake parazity ???
alebo má suchú pokožku ??? - lebo dosť sa ako keby práši - keď sa vták otrasie tak sú v klietke popadané biele čiastočky

Čo presne by som mu mala dať je muta vit správna voľba ??

Re: Korela

(Paulína, 14. 5. 2017 8:42)

Dobrý deň, síce nemám korelu ale mám andulku. Tiež keď sa otrase tak z nej vypadnú malé kúsočky, ale to je len suchá koža. Preperujú sa asi 2-3 krát do roka ale nie až tak, že by mali holé miesta.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6

následující »