Choď na obsah Choď na menu
 


Korela Chocholatá

 Latínsky názov: Nymphicus hollandicus

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Výskyt: Austrália

Veľkosť: 25-30cm

Počet vajec: 3-8ks

Inkubačná doba: 20-23 dní

Doba osamostatnenia: 5 týždňov

Vek: 10-20 rokov

 Opis: Samec je sivý,dolu bledší, miestami s hnedastým prelivom. Perá v chocholíku, ktorý sa skrúca dopradu, súžlté rovnako ako čelo, temeno, hrdl a škvrny na tvári, kde sú aj nápadné oranžové ušne škvrnky. Krídlové krovky sú biele, chvost aj zobák tmavosivé, nohy sivé, dúhovka tamvohnedá. Dve stredné perá sú predlžené. Samica má chocholík a škrvny na tvári žltosivé,mladé sa na ňu podobajú.

 Výskyt: Korela je typický vták austrálskeho vnútrozemia. Obýva prakticky celý kontinent s výnimkou vlhkého pobrežia. Zistili ju aj v Tasmánii.

 Výskyt v prírode: Nerestajne cestuje za vodou a potravou. V období sucha prichádza aj na vlhké pobrežie, kde ju roky nik nevidel. Na vhodných miestach s dostatkom potravy hniezdi, aj viac krát za sebou. Žije v pároch alebo v menších skupinkách, najčastejšie ju vidno sedieť na zemi a konzumovať trávové semienka, prípadne ako prelietava na odpočinok na vysoké stromy.

 Chov: Prvé správy o korele priviezol do Európy slávny anglický biológ Gould. Veľmi dlhú tradíciu má aj u nás, kde sa rozmnožovala už v minulom storočí.  Od začiatku totiž tu patrí medzi  najobľubenejšie a najbežnejšie papagáje, je vhodná aj pre začiatočníkov. Od apríla hniezdi vo vonkajších voliérach. Vtedy vešiame do voliéry búdky alebo do klietky búdku na hniezdenie (dno asi 25 x 25cm, výška 30-40cm). Búdky môžu byť aj ležaté, ale zakaždým urobené z pevného materiálu, aby ich vtáky nezdemolovali ešte počas hniezdenia. Priemer vletového otvoru by byť okolo 8-10cm. Akonáhle zasadne samica do búdky, prestávame podávať naklíčené zrno, bohaté na vitamín E (stimuluje činnosť pohlavných orgánov a vtáky sa usilujú založiť si nové hniezdo hocia aj na starej znáške). Vajcovú miešaninu podávame až tesne pred vyliahnutím prvého mláďata (asi 2-3 dni vopred). Počas telpých dní by mala byť vo volére k dispozícii väčšia miska s vlážnou vodou kde sa vtáky budú kúpať a a samička perím zvlhčovať vajcia na ktrých sedí (inak môžu vyschnúť a zárodok uhinie ešte pred vyliahnutím). V čase, keď mladé korely majú asi mesiac, samic opäť znáša. V tom čase môže dôjsť k sporom o búdku, ak ju mláďatá ešte neopustili.  Preto je do voliéry dobré dať druhú búdku a veľké mláďatá do nej premiestniť. Rodiačia ich budú bez problémov krmiť aj tam. O mláďatá sa rodičia (najmä samec) starajú ešte asi tri týždne po vyletení z búdky. V čase, keď sa majú laihnúť nové mláďatá, staršie z voliéry radšej oddelíme(len pokiaľ medzi rodičmi a novými mláďatami budú spory,potom ich môžeme dať naspäť). Páry v dobrej kondícii necháme hniezdiť max. 3 razy do roka aby sa nepresilili.

 Potrava: Zmes zrnín (proso,ovos,slnečnica,lesknica..).Zelené krmivo hviezdica a listy púpavy, kúsky rozličného ovocia  najmä jablká ( Tropické ovocie ako napr. pomaranč,citrón... NEPODÁVAME !!!). Zo zeleniny mrkvu aj s vňatou,špenát,šalát. Vhodným doplnkom sú aj rozmanité čerstve vetvy ovocných stromov. Včase krmenia mládat rodičmi podávame miešaninu..

 

  

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

S kym?

(Lenka, 15. 2. 2016 16:13)

S ktorym druhom papagaja moze byt korela v klietke lebo bi som si chcela k nemu kupit kanarika

poďobe vajcia

(daniela, 10. 2. 2016 17:03)

Čo spravit ked samica poďobe vajcia

Hľadanie

(Viktoria, 16. 1. 2016 19:43)

Kde by sa dala kupit prosim

Re: Hľadanie

(Iva, 2. 2. 2016 21:07)

Korely kupite v hociktorom chov produkte. Ceny su rozne. My sme kupili samceka v chovprodukte a samicku od domaceho chovatela.

poradenie

(peter, 1. 12. 2015 21:32)

Dobry den idem si kupit korelu a chcem vediet ci tento papagaj robi velki hluk.Ci je vhodny do panelaku.Vopred dakujem za odpoved.

Re: poradenie

(andrej, 2. 1. 2016 18:46)

My máme v byte na 1. poschodí korelu samčeka, ktorý vie napodobňovať všetko možné od budíka po hasičské auto a zatiaľ sa nikto nesťažoval.

Re: Re: poradenie

(Ferdinko, 2. 2. 2016 21:02)

Nas Ferdinko napodobnuje vrzganie otvarajucej skrinky. Manzel tie dvierka ani nechce namastit, take to je zlate. A dokaze povedat "Ahoj Iva". Ale musi mat naladu a povie tie len vtedy, ked pozera do zrkadielka. Mame ho od 8/2015.

POMOC

(Aneta, 14. 7. 2013 0:24)

môžem pustiť po 3 dňoch korelu trochu vonku s klietky do izby? naučí sa vrátiť speť? alebo čo si o tom myslíte vy?? .. napíšte prosím

Re: POMOC

(chovatel , 4. 8. 2013 16:13)

ANO nauči sa môj Felix keď som ho prvý raz vypustil z klietky ta nabúral do vsetkeho čo sa dalo postupom času sa vedel v mojej izbe orientovať a nakoniec keď som ho pustil tak sa preletel po izbe a potom si sadol na klietku alebo vedel prist ku mne a ked samu chcelo ta pošiel du do klietky

Re: Re: POMOC

(jaro, 26. 5. 2015 16:35)

Ako sa korela rozpoznava

Re: Re: Re: POMOC

(Timea, 1. 11. 2015 8:55)

Samček ma výrazne červené lícne škvrny a častejšie a krajšie píska alebo spieva. Samička má bledo červené lícne škvrny a moc často si nepíska a keď píska tak škaredo keď ju nenaučíte nejakú melódiu .

Re: POMOC

(Odpoveď, 7. 7. 2015 20:01)

Nie tak po 3 - 5 tyzdnoch ju treba pustit. Skor nie lebo keby ste sa ju snazili chytit tak jej vytrhnete chvostove pera ( mne sa to stalo) ale za 3 mesiace ma svoj chvost spat :)

KORELA

(Timea, 1. 11. 2015 8:49)

Dobrý deň , chcem sa opýtať čo mám robiť mám samičku korely už asi 4 dni a stále chodí po spodnej časti klietky ako splašená môže byť že má malú klietku alebo je to normálne ? A ešte sa chcem spýtať môžem ju po 4 dňoch pustiť trochu z klietky von do izby ? Mýslíte že sa nevráti späť do klietky sama ? Nechcem ju stresovať že ju budem chytať do ruki.

pomoc

(lubo, 19. 6. 2015 15:18)

Cim mam dokrmovat male koreli po vyliahnuti

Samček Korely Chocholatej

(Stela, 6. 6. 2015 19:31)

Čo sa deje mojej korele,má cca. 1 rok, zacalo jej vypadávať cca. 7 pierok, ??????

Re: Samček Korely Chocholatej

(rebeka, 10. 6. 2015 14:38)

váš text ma veľmi zaujal viete aj ja mám stránku o korelách na WEBNODE
ak vám to nevadí použila som váš text do mojej stránky ak vám to vadí napíšte do knihy návštev

Samček Korely Chocholatej

(Stela, 6. 6. 2015 19:31)

Čo sa deje mojej korele,má cca. 1 rok, zacalo jej vypadávať cca. 7 pierok, ??????

Samček Korely Chocholatej

(Stela, 6. 6. 2015 19:31)

Čo sa deje mojej korele,má cca. 1 rok, zacalo jej vypadávať cca. 7 pierok, ??????

rada

(Zlatica, 7. 10. 2013 16:30)

dobry den adoptovali sme asi 3 rocneho samca korely mam otazku zvykne si na nas alebo nie nechce ovocie iba salat nechval si skrabkat cez mriezku hlavicku teraz uz nie neda sa hladkat ani na prst a zacal na nas utocit dakujem za radu

Re: rada

(jaro, 26. 5. 2015 16:36)

Ako sa korela rozpoznava