Choď na obsah Choď na menu
 


Korela Chocholatá

 Latínsky názov: Nymphicus hollandicus

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Výskyt: Austrália

Veľkosť: 25-30cm

Počet vajec: 3-8ks

Inkubačná doba: 20-23 dní

Doba osamostatnenia: 5 týždňov

Vek: 10-20 rokov

 Opis: Samec je sivý,dolu bledší, miestami s hnedastým prelivom. Perá v chocholíku, ktorý sa skrúca dopradu, súžlté rovnako ako čelo, temeno, hrdl a škvrny na tvári, kde sú aj nápadné oranžové ušne škvrnky. Krídlové krovky sú biele, chvost aj zobák tmavosivé, nohy sivé, dúhovka tamvohnedá. Dve stredné perá sú predlžené. Samica má chocholík a škrvny na tvári žltosivé,mladé sa na ňu podobajú.

 Výskyt: Korela je typický vták austrálskeho vnútrozemia. Obýva prakticky celý kontinent s výnimkou vlhkého pobrežia. Zistili ju aj v Tasmánii.

 Výskyt v prírode: Nerestajne cestuje za vodou a potravou. V období sucha prichádza aj na vlhké pobrežie, kde ju roky nik nevidel. Na vhodných miestach s dostatkom potravy hniezdi, aj viac krát za sebou. Žije v pároch alebo v menších skupinkách, najčastejšie ju vidno sedieť na zemi a konzumovať trávové semienka, prípadne ako prelietava na odpočinok na vysoké stromy.

 Chov: Prvé správy o korele priviezol do Európy slávny anglický biológ Gould. Veľmi dlhú tradíciu má aj u nás, kde sa rozmnožovala už v minulom storočí.  Od začiatku totiž tu patrí medzi  najobľubenejšie a najbežnejšie papagáje, je vhodná aj pre začiatočníkov. Od apríla hniezdi vo vonkajších voliérach. Vtedy vešiame do voliéry búdky alebo do klietky búdku na hniezdenie (dno asi 25 x 25cm, výška 30-40cm). Búdky môžu byť aj ležaté, ale zakaždým urobené z pevného materiálu, aby ich vtáky nezdemolovali ešte počas hniezdenia. Priemer vletového otvoru by byť okolo 8-10cm. Akonáhle zasadne samica do búdky, prestávame podávať naklíčené zrno, bohaté na vitamín E (stimuluje činnosť pohlavných orgánov a vtáky sa usilujú založiť si nové hniezdo hocia aj na starej znáške). Vajcovú miešaninu podávame až tesne pred vyliahnutím prvého mláďata (asi 2-3 dni vopred). Počas telpých dní by mala byť vo volére k dispozícii väčšia miska s vlážnou vodou kde sa vtáky budú kúpať a a samička perím zvlhčovať vajcia na ktrých sedí (inak môžu vyschnúť a zárodok uhinie ešte pred vyliahnutím). V čase, keď mladé korely majú asi mesiac, samic opäť znáša. V tom čase môže dôjsť k sporom o búdku, ak ju mláďatá ešte neopustili.  Preto je do voliéry dobré dať druhú búdku a veľké mláďatá do nej premiestniť. Rodiačia ich budú bez problémov krmiť aj tam. O mláďatá sa rodičia (najmä samec) starajú ešte asi tri týždne po vyletení z búdky. V čase, keď sa majú laihnúť nové mláďatá, staršie z voliéry radšej oddelíme(len pokiaľ medzi rodičmi a novými mláďatami budú spory,potom ich môžeme dať naspäť). Páry v dobrej kondícii necháme hniezdiť max. 3 razy do roka aby sa nepresilili.

 Potrava: Zmes zrnín (proso,ovos,slnečnica,lesknica..).Zelené krmivo hviezdica a listy púpavy, kúsky rozličného ovocia  najmä jablká ( Tropické ovocie ako napr. pomaranč,citrón... NEPODÁVAME !!!). Zo zeleniny mrkvu aj s vňatou,špenát,šalát. Vhodným doplnkom sú aj rozmanité čerstve vetvy ovocných stromov. Včase krmenia mládat rodičmi podávame miešaninu..

 

  

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Korelka

(Zuzana, 9. 4. 2017 10:06)

Dobry den. Mam samicku a vcera som jej nasla ze sedi na vajicku. Vajicko je samozrejme neoplpdnene. Ako mam postupovat? Stale tam sedi.

Re: Korelka

(mari, 13. 4. 2017 11:37)

nechaj jej to vajicko cca 2 hod. a potom jej ho zober a ona bude znasat dalsie a takisto ich zober ak ich nechas tam bude mat traumu ze sa z vajicok nic neliahne

korela

(milos, 6. 4. 2017 19:41)

Dobry den chcem radu...korely vyliahnu mlade sedia na nich a su aj nakrmene a aj tak zdochnu asi po 3.4 dnoch...neviete poradit preco

Zniesla vajice bez samca

(Michal, 11. 3. 2017 10:25)

Dobrý deň chcel by som sa opýtať čo mam robit s vajickom ked mi ho zniesla iba vdaka dobrej strave mam ho vibrat ci ju nehat na nom sediet dakujem za odpovede

Vajcia

(Katka, 27. 4. 2016 18:40)

Dobrý deň ako zistím či mi korela zniesla oplodnene vajcia keď neustále na nich sedí A len kŕmiť sa chodí . Dakujem

Re: Vajcia

(Daniel, 29. 4. 2016 22:14)

Tak to je lepšie už len počkať bez toho, aby ste ich presviecovali 21 dní a uvidíte, že či boli oplodnené, ale moje korely keď ich vajcia neboli oplodnené na nich nesedeli...alebo neoplodnené rozbili, takže skúste vydržať :)

.ma niekto podobne skusenosti?I

(Riki, 27. 11. 2016 20:03)

Mam 2 rocneho samceka korely, ktory sa ucupi na podlahe a sedi tam aj pol dna , rozculuje sa ked ho vyrusim. Je to akoby sedel na vajickach. Preco? Je chory? Zije sam.

Re: Vajcia

(Kristian, 11. 2. 2017 20:39)

Ak máte samca, tak je isté áno, ak máte iba samicu tam to asi nie, ak máte samca a máte aj búdku, tak samec by ju mal krmit...

Nedaruje samičku korelky

(Žofia, 20. 12. 2016 20:49)

Nedaruje niekto samicku korelky,nasa nam umrela a jej partner ostal sam a je strasne upistany

Korela prosim pomozte

(Adela, 1. 12. 2016 19:05)

Mohli by ste mi povedat ci bi sa samcek andulky z nasal s korelou v jednej klietke?1

korela

(Lili, 12. 5. 2016 17:08)

Mohli by sa dobre znasat kanarik s korelou v jednej klietke ?dakujem.

Re: korela

(Peter, 25. 11. 2016 19:53)

Korela a kanarik sa znasaju

zima

(DuŠko, 10. 7. 2016 13:53)

Môžu byt koreli chocholaté v zime vonku vo voliere, akú zimu vydržia

Re: zima

(dany, 17. 8. 2016 23:37)

Môžu. Ale musia byť privyknuté postupne. Čiže koncom leta ich dávať von, aby si zvykli na teploty a povetrie. Taktiež musí byť klietka z 3 strán chránená pred vetrom. Ak ich chceš dávať von len z času na čas, tak sa dá, ale nie na dlho aby v mraze neprechladli. My sme nechavali max 30 min. Aj to je už veľa. Ale zvládli to bez ujmy na zdraví.

Re: zima

(Peter, 25. 11. 2016 19:50)

Zimu vidrzia ale nesmia mat prievan

otazka

(Rado, 9. 5. 2016 22:58)

Chcem sa opitat ci mozem mat v jednej voliere andulky kakariky a tiez korely?

Re: otazka

(imrich, 2. 10. 2016 9:08)

Re: otazka

(peter, 25. 11. 2016 19:42)

treba dat naklicat jacmen

Re: otazka

(Peter , 25. 11. 2016 19:48)

Pokial planujete len na okrasu tak ano ale ak planujete dat butki na tozmnoxovanie tak vam radim sntulki dajte otial prec tie mozu bit tame ale minimalbe dvs pare lebo jeden par chovat nebude

prečo sa ešte neparili

(karmen , 15. 10. 2016 13:58)

Chcem sa spýtať mám 2 ročnú samička dokupila som jej samčeka majú budku 2mesiace a stále nič ona sa pravidelne otiera o misku s krmivom a on jej pri tom aj spieva ala oni spolu stále nič. Neviem kde je chyba poraďte prosím