Choď na obsah Choď na menu
 


Korela Chocholatá

 Latínsky názov: Nymphicus hollandicus

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Výskyt: Austrália

Veľkosť: 25-30cm

Počet vajec: 3-8ks

Inkubačná doba: 20-23 dní

Doba osamostatnenia: 5 týždňov

Vek: 10-20 rokov

 Opis: Samec je sivý,dolu bledší, miestami s hnedastým prelivom. Perá v chocholíku, ktorý sa skrúca dopradu, súžlté rovnako ako čelo, temeno, hrdl a škvrny na tvári, kde sú aj nápadné oranžové ušne škvrnky. Krídlové krovky sú biele, chvost aj zobák tmavosivé, nohy sivé, dúhovka tamvohnedá. Dve stredné perá sú predlžené. Samica má chocholík a škrvny na tvári žltosivé,mladé sa na ňu podobajú.

 Výskyt: Korela je typický vták austrálskeho vnútrozemia. Obýva prakticky celý kontinent s výnimkou vlhkého pobrežia. Zistili ju aj v Tasmánii.

 Výskyt v prírode: Nerestajne cestuje za vodou a potravou. V období sucha prichádza aj na vlhké pobrežie, kde ju roky nik nevidel. Na vhodných miestach s dostatkom potravy hniezdi, aj viac krát za sebou. Žije v pároch alebo v menších skupinkách, najčastejšie ju vidno sedieť na zemi a konzumovať trávové semienka, prípadne ako prelietava na odpočinok na vysoké stromy.

 Chov: Prvé správy o korele priviezol do Európy slávny anglický biológ Gould. Veľmi dlhú tradíciu má aj u nás, kde sa rozmnožovala už v minulom storočí.  Od začiatku totiž tu patrí medzi  najobľubenejšie a najbežnejšie papagáje, je vhodná aj pre začiatočníkov. Od apríla hniezdi vo vonkajších voliérach. Vtedy vešiame do voliéry búdky alebo do klietky búdku na hniezdenie (dno asi 25 x 25cm, výška 30-40cm). Búdky môžu byť aj ležaté, ale zakaždým urobené z pevného materiálu, aby ich vtáky nezdemolovali ešte počas hniezdenia. Priemer vletového otvoru by byť okolo 8-10cm. Akonáhle zasadne samica do búdky, prestávame podávať naklíčené zrno, bohaté na vitamín E (stimuluje činnosť pohlavných orgánov a vtáky sa usilujú založiť si nové hniezdo hocia aj na starej znáške). Vajcovú miešaninu podávame až tesne pred vyliahnutím prvého mláďata (asi 2-3 dni vopred). Počas telpých dní by mala byť vo volére k dispozícii väčšia miska s vlážnou vodou kde sa vtáky budú kúpať a a samička perím zvlhčovať vajcia na ktrých sedí (inak môžu vyschnúť a zárodok uhinie ešte pred vyliahnutím). V čase, keď mladé korely majú asi mesiac, samic opäť znáša. V tom čase môže dôjsť k sporom o búdku, ak ju mláďatá ešte neopustili.  Preto je do voliéry dobré dať druhú búdku a veľké mláďatá do nej premiestniť. Rodiačia ich budú bez problémov krmiť aj tam. O mláďatá sa rodičia (najmä samec) starajú ešte asi tri týždne po vyletení z búdky. V čase, keď sa majú laihnúť nové mláďatá, staršie z voliéry radšej oddelíme(len pokiaľ medzi rodičmi a novými mláďatami budú spory,potom ich môžeme dať naspäť). Páry v dobrej kondícii necháme hniezdiť max. 3 razy do roka aby sa nepresilili.

 Potrava: Zmes zrnín (proso,ovos,slnečnica,lesknica..).Zelené krmivo hviezdica a listy púpavy, kúsky rozličného ovocia  najmä jablká ( Tropické ovocie ako napr. pomaranč,citrón... NEPODÁVAME !!!). Zo zeleniny mrkvu aj s vňatou,špenát,šalát. Vhodným doplnkom sú aj rozmanité čerstve vetvy ovocných stromov. Včase krmenia mládat rodičmi podávame miešaninu..

 

  

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

mladata

(šami, 30. 6. 2014 14:46)

http://www.rucne-dokrmene-papagaje.estranky.sk/clanky/rucne-dokrmovanie-papagajov/..tu je pekne rozpísané ako ručne dokrmovať mladé,..... A chcela som sa spýtať, moje korely sedia na vajíčkach už 31. deň ešte z toho niečo môže byť?

Re: mladata

(jaro, 26. 5. 2015 16:32)

Ako sa rozpoznava korela

:-D

(Pata, 17. 5. 2013 22:11)

Ja som tiez mala take iste problemy s malou korelou.Bol to samcek. To sa netrap ze mu vypadava perie len ked bude vecsi tak ho kupaj t teplejsej tode so samponom ale len kvapku toho samponu a hned ho potom vysus fenom aby nenachladol.a ten sampon by mal byt brezovy.

Re: :-D

(jaro, 26. 5. 2015 16:31)

Ako mam zistit ci je to samec koreliak alebo samica korela

ako aa rozpoznava korela

(jaro, 26. 5. 2015 16:22)

Ako sa rozpoznava korela

Hniezdenie

(Lukáš, 19. 5. 2015 17:11)

Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať že keď sú znesené vajíčka tak že či samica a samec musia stále na nich sedieť alebo môžu aj odbehnúť a na koľko asi ?
Ďakujem -_-

Hniezdenie

(Erik, 26. 4. 2015 18:58)

Dobrý deň 25:4 mi zahniezdili korely majú už dve vajíčka môže mi to výsť po prvý krát aby sa vyliahli mladé ???

:D

(RADO, 23. 9. 2013 9:15)

mam korelu rucne dokrmenu pritulnu asi ročnu a nechce mi jest ziadne ovocie zeleninu ani pupavove listy

Re: :D

(Luxo, 26. 9. 2013 21:41)

To nevadí :). Moji jedia vkuse iba slnečnicu, občas dačo aj iné zobnú :)... skús im dávať po kúsku jablka, to by im malo chutiť :)

Re: Re: :D

(al, 25. 1. 2015 11:56)

Chcem sa opitat mam doma rozelu penant a chcel by som kubit ku nej korelu zniesli bi sa v jednej klietke

marek

(marek, 19. 2. 2015 23:22)

mam korelu samca a samicku neviem ako sa mam starat o mlade

Re: Re: Re: :D

(marek, 19. 2. 2015 23:33)

k rozele sa nesmie dat korela pri pareni bi sa byli ale aj iak

Re: Re: Re: :D

(vlado, 4. 4. 2015 18:08)

Vraj sa znasaju ale nechcel by som povut ten duo skrekot

potrava

(vlado, 4. 4. 2015 18:07)

Ja mam korelu zltu lutino moze mat tak pol roka . Vobec nezere slnecnicu zerie ken to drobne .tak sme zacali kupovat krmivo pre andulky

Korela

(Natália, 19. 10. 2014 18:31)

Dobrý večer. Máme doma asi mesiac korely - párik. Sú to ešte mladé, v lete vyliahnuté. Za dva dni samička zhodila perie z celej hlavičky a už začína aj na hrudi a je stále našuchorená. Žiadne iné zmeny na nej nie sú, ani v správaní. Chcela by som sa opýtať, či je to v poriadku. Ďakujem.

Re: Korela

(marek, 19. 2. 2015 23:27)

dobry den ano je to normaln perii jej dorastie aj mojej sa to stalo a po mesiacy jej dorastlo

vypadávanie pierok

(rebeka, 26. 10. 2014 20:51)

Dobrý deň, mám problém so svojou 13 ročnou korelou. Už pár mesiacov jej veľmi pomaly rastú pierka, aké vitamíny by ste odporúčali na zrýchlenie rastu? Ďakujem.

Pazúriky

(moma, 25. 7. 2014 15:24)

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať čo mám robiť ak mojej korele sčernel kúsok jedného pazúrika???Nemôže mu to nejako uškodiť na nohu???Ďakujem

mladata

(tono, 13. 6. 2014 16:08)

ahoj ja by som sa chcel len opytat že či mladata musia mat nejake zariadenie pre ručne dokrmovany chov mladat

starostlivost

(starostlivost, 2. 6. 2014 15:56)

Ahoj chcem sa opytat ze ked mal parik koriel mlade a vyliahli sa mlade maju asi 5 dni a samicka zdochla ci je mozne ze samec sa o nich postara a zeci sa daju tak mlade nejak dokrmit