Choď na obsah Choď na menu
 


Ľudovo nazývany: Kráľčik Nádherný

Latínsky názov:  (Polytelis swainsonii)

Trieda : Vtáky

Rad : Papagáje

Čeľad´ : Papagajovité

Výskyt : Austrália

Veľkosť : 40cm

Počet vajec : 4-6ks

Inkubačná doba : 19-21 dní

Doba osamostatnenia : 6 týždňov

Vek : 15-20 rokov

Veľkosť krúžku : 6,5 mm

Status : CITES B

Opis : Samec je zelený,naspodku sfarbený viac do žlta.Čelo,krk a líca sú ostrožlté,pričom žltý krk oddeľuje od zelenej hrude úzky priečny oranžovočervený pásik.Ručné letky aj veľké ručné krídlové krovky sú modré,chvost zosopodu leskločierny.Samica je celá zelená ,celkove o čosi tmavšia ,na čele s modrastým ,na prsiach so sivastým nádychom.Operenie beháka je oranžové.Tmavé chvostové perá maju zospodu na špičkách žltkasté okraje.Dúhovka dospelých vtákov je žltá,mládatá ju maju hnedú.Priemerná dĺžka života tohto papagája je 15rokov,.Tento druh papagáje meria cca 40cm.

Výskyt : Vnútrozemie Nového Júžného Walesu a severnej Viktórie (Austrália).Svojim výskytom sa viaže na riečne systémy riek Murrumbidgee a Castlereagh.

Život v prírode : Najčastejšie ho vídať na eukalyptoch pozdĺž vodných tokov,obľubuje prechody medzi porastmi a otvorenou krajinou.Na mnohých miestach žije nomádne.

Chov :  Do Londýna  ho prvý raz priviezli r. 1867.Prvý odchov v zajatí sa vydaril u Duvala vo Francúzsku r. 1881.K nám sa dostal r. 1986 ,prvý odchov bol ohlásený r. 1971.Dnes je celkom bežný.

Do klietky sa tieto nádherne vyfarbené papagáje vôbec nehodia,najlepšie im bude vo veľkých voliérach dlhých aspoň 3-4 metre.Pre pár je vhodná vonkajšia voliéra o rozmeroch 3x1x2m (d,š,v).

Odchov :  Samci tohto druhu sú schopní hniezdiť až v polovici druhého roka svojho života.U samíc sa cek k prvému hniezdeniu uvádza jeden rok svojho života.V tomto roku je potrebné im do voliery zavesiť najlepšie kmeňovú búdku o rozmeroch 30x60cm (priemer dna,výška).Na zvýšenie pravdepodobnosti zahniezdenia podávajte naklíčene obilniny a veľa zelene.Samica znáša v priemere 4 až 6 vajec na ktorých potom sedí 19 dní.Akonáhle sa po tejto dobre začnu liahnuť mládatá podávajte vaječnú miešanku.Mládatá opúštaju hniezdo vo veku 35 dní.Rodičia mládata krmia a vodia ešte asi mesiac.Potom sú mládatá samostatné.

Potrava : Rovnako ako pri ostatných papagájoch mala by byť čo najpestrejšia.Základom je zmes semien slnečnice,prosa,ovsa,lesknice,semenca,pšenice a i., na začiatku hniezdneho obdobia ,počas kŕmenia mládat a aj v zime v máčanej a naklíčenej forme.Doplnkom musí byť ovocie a zelenina ,zelené krmivo  a čerstvé konáre.V čase kŕmenia mládat príjma vajcovú miešaninu a mačané piškóty.

Poznámka : Odporúča sa chovať len vo veľkých volérach a len skúseným chovateľom.!


Naľavo samček ,napravo samička.(Papagáj nádherný).

Samček(Papagáj Nádherný)

Samček(naľavo),samička(napravo).

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Prosím o radu

(Admin, 26. 4. 2015 12:25)

Zdravím,
Nemá samička nejaké viditeľné zranenie na krídlach? Môže to spôsobovať aj oslabená imunita.
Rozhodne by som to nenechával na ľahkú váhu, odporúčam navštíviť veterinára, ten Vám presne povie o čo sa jedná.

Admin

Rozpravanie

(Rastik, 5. 4. 2015 12:10)

Daju sa naučit rozpravat???

papagáj nádherný

(Jozef, 2. 2. 2015 18:27)

Zdravím vás. Chcel by som začať chovať týchto krásnych vtákov,skúsenosti mám-horské,al.male korely.Možu byť v spoločnej voliere z neofemami tyrkysovými 2.5/3metre a hned vedla mám penantov modrých? dakujem.

Re: papagáj nádherný

(Admin, 2. 2. 2015 19:29)

Zdravím,
Neofémy sú celkovo skoro vôbec nekonfliktný druh. Teda tieto dva druhy by spolu mali vychádzať, aj keď samozrejme, každý jedinec je iný a s presnosťou sa to povedať nedá.
O nekonfliktnosti sa veľa písať pri penantov nedá, pri tomto druhu je všeobecne známe že si strážia svoje teritórium a voči ostatným druhom veľmi priateľské niesú. Ale kedže budú vo vedľajšej voliére, tak by som to takto skúsil, časom sám uvidíte ako spolu vychádzaju, či sú nejaké problémy a podobne.
Zhrnul by som to asi tak, že pokiaľ má papagáj nádherný dostatok priestoru, dostatok bidiel, potravy a má k dispozícii búdku, nebude si všímať ostatné neofémy vo voliére. To isté platí aj opačne :)

Pekný večer

Admin

Papagaj Kralovsky

(Robert, 15. 1. 2015 21:25)

Dobry den. Prosim o radu v roku 2014 som kupoval dva nepribuzne papagaje Kralovske a rad by som vedel kedy bude mozne identifikovat pohlavie bez DNA testu tj kedy by sa mal aspon ciastocne vyfarbit. Dakujem

Re: Papagaj Kralovsky

(Admin, 15. 1. 2015 21:58)

Zdravím,
Síce to tu nepatrí, keďže je tu samostatná téma "Papagáj Kráľovský", ale napriek tomu vám odpoviem.
Papagáj Kráľovský dospieva cca v 3 roku života, teda vtedy je už úplne vyfarbený. Samice zvyknú dospievať trochu skôr, ale berie sa ten tretí rok aj pri samičkách.

Admin

Baraband chov

(Ander, 23. 12. 2014 18:02)

Zdravím, kúpil som dvoch barabandov -samičku a samčeka,samček ešte nieje vyfarbený.Mám pocit,že sú z jedného hnieda.....Chcem sa opýtat,či je pravdepodobnost ,že ich vajíčka budú neplodné ? Za odpoved vopred dakujem

Re: Baraband chov

(Admin, 24. 12. 2014 9:18)

Zdravím,
Ťažko takto povedať, treba ale počítať s tým že pravdepodobnosť že vajíčka budú neoplodnené je dosť vysoká. Ak by boli oplodnené, pri mláďatach by mohli vznikať rôzne degenerácie, zlý vývin a podobne.
Odporúčam jedného z nich zameniť za jedinca od iného chovateľa /prip. z iného hniezda, od iného páru/.

Prajem veľa úspechov v chove, a pekné sviatky.
S pozdravom
Admin

Prosim poradit

(Andrej, 1. 12. 2014 22:26)

Môže byť pár papagájov nádherných s papagájmi spevavími aby mohli liahnuť. Vo voliere 3x 1.5x 2.5x ? Prosím poradťe ďakujem

Re: Prosim poradit

(Admin, 2. 12. 2014 20:54)

Zdravím,
Záleži na tom, koľko jedincov by v spomínanej voliére bolo, v prípade že len pár spevavých a pár nádherných by teoreticky bolo možné aby hniezdili a mali aj potomstvo.
Samozrejme to nieje na 100% isté.

Prosim poradit

(Andrej, 1. 12. 2014 22:25)

Môže byť pár papagájov nádherných s papagájmi spevavími aby mohli liahnuť. Vo voliere 3x 1.5x 2.5x ? Prosím poradťe ďakujem

chcem poradit

(Danka, 15. 11. 2014 20:23)

Dobrý deň- Chcel by som, sa opýtať,mám párik papagájov nádherných ,možu mať tak 7 rokov,neviem či sú súrodenci,z jedného vrhu. Mám ich vonku vo voliere a chcem sa opýtať do kolko stupňov mrazu vydržia.Treba volieru aj nejakao zatepliť? Rád by som sa aj opýtal,či samička može zahniezdiť,ked je napr. zo samcom z jedného vrhu?
Mám ich asi pol roka a doteraz nemali budku,Nedávno som im spravil,ale nechcu ísť do nej,,Ako ich naučiť,aby spávali v budke??Díky za odpovede

zvikanie si

(donutka, 16. 8. 2014 11:59)

aj ja mam doma mladeho samceka uz asi 5 tyzden stale skrieka niekedi aj pekne a beha po klietke ma vetsiu omega 3 mozme ho pustat polietat po izbe alebo co na ukludnenie dakujem

Re: zvikanie si

(JozefM, 25. 9. 2014 14:25)

Papagáj nádherný je náročný na priestor. Potrebuje denne lietať, aspoň v miestnosti 4 x 4 metre. Ja ho púšťam lietať po celom byte. Rýchle si zvykne na prichystané bidielko, kde aj špiní. Ale lietať musí!!!

jeej

(jeeej, 6. 8. 2014 10:25)

no ja budem mat samicku mozno.a este ktomu zelenu izbu takze bude pekne zladena

zvyknutie papagaja

(Andrea, 4. 8. 2014 9:33)

Máme doma v byte-mladeho samčeka papagaja nádherného je u nas 5 dní a poprosím poradit ako sa k nemu chovat ,stale škrieka a beha po klietke aj ked sa mu pekne prihovarame viem že to chce trpezlivost,može ho znervoznovat televízia?predtým sme mali korelku aj andulku, som trošku vystrašena či sa skludní

mladata papagajov

(dušan, 23. 7. 2014 17:07)

dnes sa nam vyliahlo 4 papagaje zo 7 vajec možno sa ešte vyliahnu, a takisto zozačiatku samček nespolupracoval ale potom sa už pridal k samičke takže treba byť trpezlivy

prosim o radu

(alena, 23. 7. 2014 14:36)

mam mladatko papagaja nadherneho,krmili sme ho striekačkou,po asi troch tyždnoch sa neda chytiť,hryzie aj cez rukavicu .prosim poradte -mam ho velmi rada a chcela by som si k nemu najsť prístup aby bol spokojny a zdravy.chovam ho na byte v klietke a vsade čitam že to nieje dobre,vraj potrebuje volieru a že ho ma mať len skuseny chovatel,no a ja som uplny amater prosim poradte co by bolo najlepsie robiť

Prosím o radu

(Majo, 22. 6. 2014 18:49)

Máme doma asi 1r samca Barabanda kúpili sme ho pred 4 mesiacmi a dnes sme kúpili k nemu asi 1r samičku . Chvíľu sa ignorovali a potom samec nepustil samičku nažrať a stále na ňu útočí .Sú vo veľkej voliere . Chcel by som vedieť ako dlho to asi potrvá kým si na seba zvyknú . A či ich máme oddeliť . Prosím o radu Dakujem . !

Re: Prosím o radu

(Admin, 22. 6. 2014 21:34)

Zdravím,
Oddeľte ich. Najlepšie tak aby boli stále v očnom kontakte, teda aby sa videli.
Neviem ako dlho potrvá kým si na seba zvyknú, nemusia si na seba zvyknúť nikdy, ak si spolu nesadli.