Choď na obsah Choď na menu
 


Ľudovo nazývany: Kráľčik Nádherný

Latínsky názov:  (Polytelis swainsonii)

Trieda : Vtáky

Rad : Papagáje

Čeľad´ : Papagajovité

Výskyt : Austrália

Veľkosť : 40cm

Počet vajec : 4-6ks

Inkubačná doba : 19-21 dní

Doba osamostatnenia : 6 týždňov

Vek : 15-20 rokov

Veľkosť krúžku : 6,5 mm

Status : CITES B

Opis : Samec je zelený,naspodku sfarbený viac do žlta.Čelo,krk a líca sú ostrožlté,pričom žltý krk oddeľuje od zelenej hrude úzky priečny oranžovočervený pásik.Ručné letky aj veľké ručné krídlové krovky sú modré,chvost zosopodu leskločierny.Samica je celá zelená ,celkove o čosi tmavšia ,na čele s modrastým ,na prsiach so sivastým nádychom.Operenie beháka je oranžové.Tmavé chvostové perá maju zospodu na špičkách žltkasté okraje.Dúhovka dospelých vtákov je žltá,mládatá ju maju hnedú.Priemerná dĺžka života tohto papagája je 15rokov,.Tento druh papagáje meria cca 40cm.

Výskyt : Vnútrozemie Nového Júžného Walesu a severnej Viktórie (Austrália).Svojim výskytom sa viaže na riečne systémy riek Murrumbidgee a Castlereagh.

Život v prírode : Najčastejšie ho vídať na eukalyptoch pozdĺž vodných tokov,obľubuje prechody medzi porastmi a otvorenou krajinou.Na mnohých miestach žije nomádne.

Chov :  Do Londýna  ho prvý raz priviezli r. 1867.Prvý odchov v zajatí sa vydaril u Duvala vo Francúzsku r. 1881.K nám sa dostal r. 1986 ,prvý odchov bol ohlásený r. 1971.Dnes je celkom bežný.

Do klietky sa tieto nádherne vyfarbené papagáje vôbec nehodia,najlepšie im bude vo veľkých voliérach dlhých aspoň 3-4 metre.Pre pár je vhodná vonkajšia voliéra o rozmeroch 3x1x2m (d,š,v).

Odchov :  Samci tohto druhu sú schopní hniezdiť až v polovici druhého roka svojho života.U samíc sa cek k prvému hniezdeniu uvádza jeden rok svojho života.V tomto roku je potrebné im do voliery zavesiť najlepšie kmeňovú búdku o rozmeroch 30x60cm (priemer dna,výška).Na zvýšenie pravdepodobnosti zahniezdenia podávajte naklíčene obilniny a veľa zelene.Samica znáša v priemere 4 až 6 vajec na ktorých potom sedí 19 dní.Akonáhle sa po tejto dobre začnu liahnuť mládatá podávajte vaječnú miešanku.Mládatá opúštaju hniezdo vo veku 35 dní.Rodičia mládata krmia a vodia ešte asi mesiac.Potom sú mládatá samostatné.

Potrava : Rovnako ako pri ostatných papagájoch mala by byť čo najpestrejšia.Základom je zmes semien slnečnice,prosa,ovsa,lesknice,semenca,pšenice a i., na začiatku hniezdneho obdobia ,počas kŕmenia mládat a aj v zime v máčanej a naklíčenej forme.Doplnkom musí byť ovocie a zelenina ,zelené krmivo  a čerstvé konáre.V čase kŕmenia mládat príjma vajcovú miešaninu a mačané piškóty.

Poznámka : Odporúča sa chovať len vo veľkých volérach a len skúseným chovateľom.!


Naľavo samček ,napravo samička.(Papagáj nádherný).

Samček(Papagáj Nádherný)

Samček(naľavo),samička(napravo).

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

hniezdenie

(Jana, 12. 6. 2017 11:23)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, samička sedí na 4 vajciach, samček sa o ňu stará aj sa striedajú, ale je to už 20 dní od prvého vajíčka čo samička zniezla. Mám jej vajíčka už zobrať lebo sú neoplodnené, alebo mám ešte počkať? Aj sa párili aj majú veľkú voliéru. Tak neviem kde môže byť problém.
ďakujem za odpoveď

Re: hniezdenie

(Admin, 13. 6. 2017 16:15)

Zdravím,
vajíčka ešte pár dní ponechajte a uvidíte, takisto ich môžte skúsiť presvietiť, uvidíte či sú oplodnené.
Admin

Re: Re: hniezdenie

(Jana, 14. 6. 2017 8:04)

samica na chvíľu vyletela, tak som počula že tam už niečo šteboce. a mám im vraj dávať vajíčko uvarené natvrdo zmiešané so strúhankou?, dávam im stále púpavu a jabĺčka aj dospelým, stačí to alebo ešte niečo iné potrebujú. ďakujem za odpoveď.

Pomoc

(Patrik, 23. 1. 2017 18:06)

Potrebujem pomoc náš papagáj si začal vytrhavať peria na krku má rok a pol podmienky ma dobre davame mu stravu ktoru nám oporučili čiže učite ovocie zeleninu proso a tak dalej dakujem za pomoc

Re: Pomoc

(Soňa, 4. 3. 2017 12:39)

Náš papúch si vytrhal pierka, keď sme domov doniesli psa a prestali sme sa mu toľko venovať. Prestal, keď sme mu kúpili samičku. Pierka mu síce nedorástli a doteraz vyzerá dosť vypelíchane, ale bol spokojný.

Papagaj v zime

(Miroslav S, 2. 11. 2015 7:57)

Dobry den. Chcel by som vediet ci papagaj nadherny môze by t cez zimu vo voliere navonku. Alebo do kolkych minusovych teplôt môze byt. Ako znasa nasezimy. Dakujem.

Re: Papagaj v zime

(Dudo, 26. 3. 2016 22:57)

Baraband vydrzi vonku bez problemov,treba vsak poskytnut hrube palice kvoli omrzaniu a krytu cast voliery ako ukryt pred prievanom.

Re: Papagaj v zime

(Dudo, 26. 3. 2016 23:10)

Skuseny chovatel dokaze rozoznat pohlavie asi po 8 mesiacoch,objavuju sa u samca cervene pierka na hlave/len zopar/,a rosdiel je vo farbe medzi kridlami,samica ju ma bledsiu modru/len pri porovnavani viac kusov,samostatne nezbadate rozdiel/,.pisete ze mate 2014, cize v tejto dobu uz musi byt samec viditelne cerveny a asi aj v toku.

Re: Papagaj v zime

(robinko, 8. 1. 2017 16:57)

jasne toneni šakmá perie

Zako Kongo

(Somorova , 2. 7. 2016 6:41)

Prajem pekný deň, mám papagája zaka prestal rozprávať. Nemá nič nové v klietke a aj tak prestal rozprávať. Môžete poradiť?

Papagaj

(Layla, 2. 5. 2016 8:56)

Dobrý deň. Mam papagája nadherneho teraz ma jeden rok, dva tyzdne uz neškrieka. Občas vydáva zuky len prestal škriekať. Je mu niečo? Ďakujem

zlomeni chvost

(Sano, 24. 6. 2015 21:44)

co urobit ak sa papagajov zlomi chvost?

Re: zlomeni chvost

(Dudo, 26. 3. 2016 23:02)

Zalezi na veku vtaka,ked je mlady,da sa vytrhat a dorastie,ak starsi ako cca rok a pol je problem s dorastenim,.odborna lit,.

Baraband nádherný

(Gabriela, 7. 10. 2015 18:22)

Máme barabanda ktorý sa celý okrem hlavy osklbal nevie niekto prečo to robí je celý holý ďakujem.

Re: Baraband nádherný

(Dudo, 26. 3. 2016 22:59)

Zvycajne je to dosledok zlej stravy a maleho priestoru na prelet,.skuste odbornu literaturu a vitaminy,

Ochočenie

(Hana, 6. 6. 2015 15:56)

Chcela som sa spýtať:
Nedávno som si kúpila samčeka papagája nádherného. Majiteľ vravel, že je ochočený, poslúcha na meno. No ja ho mám už vyše mesiaca, vypúšťam ho, no hryzie do krvi a veľmi sa bojí. Neviem si rady, smiem vás poprosiť o pomoc?

Re: Ochočenie

(Admin, 10. 6. 2015 14:21)

Zdravím,
Papagáje Nádherné niesú veľmi vhodné na ochočovanie, je to skôr voliérovy papagáj ktorému bude najlepšie vo veľkej voliére.
Vo Vašom prípade si myslím že ide len o to aby si papagáj zvykol, niekedy to nieje najľahšie a trvá to aj polrok. Radu môžem dať snáď len takú, aby ste sa mu postupne prihovárali, nezvyšovali hlas, nerobili prudké pohyby, podávajte mu nejaké ovocie z ruky, aj ked si nevezme- len nech vidí že mu nechcete ublížiť, neviem vám k tomuto dať presné stanovené inštrukcie čo robiť, kedže je to rôzne u každého papagája.
Aký je papagáj starý? Možno nieje ochočený, len vám to povedal bývali majiteľ.

Admin

Re: Re: Ochočenie

(Hana, 13. 6. 2015 9:08)

Papagáj je starý okolo 4-5 mesiacov.
Tiež som uvažovala, že majiteľ nás mohol tak troška oklamať, ale všimla som si, že keď Mickeyho /papagája/ bral z klietky rukou /keď sme o kupovali/, nehrýzol, ani sa nemykal. A na meno poslúcha... teda reaguje naň, to som si všimla. Takže asi tam bude problém len s tým, že nám nedôveruje. A ďakujem za rady.

klietka

(marek, 1. 6. 2015 14:26)

Zdravim moze mat papagaj nadherny klietku aj 2×1×3metre (dך×v)

Prosím o radu

(Patrik, 26. 4. 2015 11:07)

Zdravím,
Mám doma 3,5 ročný pár barabandov. Chcel by som sa vás opýtať samička mi prestala lietať. Iba lezie po pletive a keď sa snaží preletieť tak ihneď padá na zem. Prosím poradte