Choď na obsah Choď na menu
 


Alexander Malý

 Ľudovo nazývany: Ladniak Kramerov, Ladniak Malý alebo Alexander Kramerov

Latínsky názov: Psittacula krameri

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Výskyt: Severná a Stredná Afrika, India, Barma a juh Číny

Veľkosť: 30-40cm

Počet vajec: 3-5ks

Inkubačná doba: 22-24 dní

Veľkosť krúžku: 6,0 -6,5 mm

Vek: 15-20 rokov

Status: CITES B

 Opis: Samec je zelený, naspodku a na spodných krídlových krovkách žltozelený.Zobák a oko spája úzky čierny pásik. Brada je čierna a na obidve strany z nej vychádzajú na líca čierne fúzy.  Na celo tyle je ružový pásik, nad ktorým je modrasté sfarbenie. Stredné chvostové perá sú modrasté so žltozelenými okrajmi, vonkajšie sú zelené. Tmavočervená horná čeľusť prechádza do čiernej špičky, spodná čeľusť je čierna, s tmavočervenou škvrnou na báze, dúhovka je bledožltá, nohy zelenosivé. Samica nemá čierny pásik okolo krku, ružový golier a čierny pásik pri oku su málo nápadne. Tylo nemá modrastý nádych, stredné chvosotvé perá nie sú výrazne predlžené. Mladé vtáky sa podobajú na samicu, majú koralovoružový zobák s bledým koncom, sivastú dúhovku a sivé nohy.

 Výskyt: Stredná a severovýchodná Afrika, Afganistan, západný Pakistan, India, Nepál, Srí Lanka, na východe až stredná Barma. Intrudukovaný na Mauríciu, v Zanzibare, v Egypte, v Adene, Omane, v Kuvajte, v Iraku, Iráne, Hongkongu, na Macau...

 Život v prírode: Bežný papagáj otvorenej, riedko zalesnenej oblasti, v kultúrnej poľnohospodárskej krajine aj v blízkosti ľudských sídiel. Vo viacerých mestách sú poloskrotené vtáky v parkoch turistickou atrakciou.

 Chov: Chovali ho už starí Rimania. Do londýnskej zoo sa dostal r.1885, aj neskôr ho pomerne dosť často dovážali. V Čechách ho vystavovali už r.1880. Prvý odchov sa podaril Nemcovi Wigandovi r.1876. v Čechách Kasandovi r.1962. Dnes je pomerne bežný.

 Potrava: Zmes pre stredné papagáje, ovocie (grepy,pomaranče,figy, jablká), zelenina, plody, piškóty, zelené krmivo, vetvy na ohrýzanie. V čase hniezdenia sa pridáva vajcová zmes.

 

                                 

                                alexander-maly.jpg

                                918.jpg

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Re: Ručný odchov

(Admin, 2. 6. 2016 20:39)

Zdravím, samozrejme že je to možné, ale nevidím dôvod prečo odoberať mláďata od rodičov.
Stači sa trocha zamyslieť, áno robí sa to takto, ale osobne niesom veľký zástanca takýchto spôsobov, v prírode tiež nikto neodoberá mláďata aby ich vychoval človek namiesto matky.
Z vlastných skúsenosti viem, že mláďatá či už Alexandre alebo iné druhy je možné vychovať a skrotiť aj klasickým spôsobom- keď sú mladé, operené a už nenaviazané na matku, nie naopak

S pozdravom
Admin

Re: Re: Alexander fúzatý

(Dana, 13. 2. 2018 20:31)

Dobrý potrebujem poradiť ako skrotiť párik alexandra fuzateho majú 8 mes.a ja ich mám cca jeden mesiac.Dost sú plaché,a ani nie hlučné som dosť prekvapená.

Re: Re: Re: Alexander fúzatý

(Admin, 17. 2. 2018 15:01)

Zdravím,
skrotenie pri páriku je o dosť zložitejšie ako pri samotnom jedincovi, kedže su papagáje dva a vzájomne sú na seba naviazané.
Presný návod ako skrotiť papagája žiaľ, neexistuje. Je potrebné skúšať rôzne podávanie maškŕt najprv spoza klietky, neskôr skúšať aj z ruky. Odporúčam najmä piškóty v malom množstve a tiež kúsky jabĺk. Musíte si vytvoriť u papagája istú dôveru, aby pochopil že mu nechcete ublížiť a aby "maškrtu" považoval za istú formu odmeny. Veľmi dôležité je tiež vytvárať si s papagájom očný kontakt, jemne sa prihovárať vždy keď prejdete okolo klietky napríklad. Odporúčam radšej sa takto "prihovárať" viackrát denne na krátky čas ako sadnúť si ku klietke na hodinu a vkuse papagája otravovať. Veľmi dôležite je tiež nerobiť prudké pohyby a hlasno kričať, to by mohlo papagája vystrašiť a bude sa báť akéhokoľvek kontaktu s človekom. Z vlastnej skúsenosti viem, že pomáha pri navyknutí papagája na človeka aj umiestnenie klietky, klietka by nikdy nemala byť položená na zemi, umiestňuje sa na police, skrinku, stojan tak, aby mal papagáj dostatočný rozhľad naokolo.
Mesiac je krátka doba nato aby ste za taký čas papagája skrotili, všetko má svoj čas.


Admin

Hello... anybody home?

(JuliezIdell, 21. 1. 2018 17:22)

Is this website alive?
Or....NOT?!


Thanks.

I Need XEvil.
XEvil 4.0 can break Google ReCaptcha-2!

XEvil break 99% types of captcha

(MashaCag, 4. 12. 2017 19:06)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can bypass almost any anti-botnet protection.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"

Pomoc

(Martin, 19. 11. 2017 13:21)

Chcel by som sikupiť alexandra ale mam uz jedneho papagaja (pyrrhura perlata) nebudu sa napadať?

Pomoc

(Natasa, 5. 6. 2017 14:01)

Neviem koľko stojí Alexander malý

Re: Pomoc

(Modrý Daj ich do klietky a keď budú ticho dať piškótu potom po čase prestanu, 3. 11. 2017 20:52)

alexander maly

(viera, 11. 10. 2017 15:17)

Dobry den potrebujem poradit mam samceka alexandra maleho od malicka a má teraz dva roky.Kupili sme mu samicku má DNA aby sme vedeli pohlavie a teraz má 6 mesiacov od mesiaca su spolu aj v klietke a pohybuju sa spolu aj po celom dome .Strasne by ma zaujímalo kedy im dat budku tu este nemaju a samček ako keby jej nadbiehal strasne sa pred nou predvadza .Možu mat už ked ona ma iba 6 mesiacov mlade čo mam spravit dakujem vsetkym za info

Re: alexander maly

(Alex, 21. 10. 2017 9:20)

6 mesiacov je malo na to aby mala mlade, urcite by som pockala este aspon do jari

Pomoc

(Natasa, 5. 6. 2017 14:01)

Neviem koľko stojí Alexander malý

Re: Pomoc

(Gubn, 11. 6. 2017 8:45)

Zalezi aka farba a ci je rucne dokrmeny

Re: Pomoc

(viky, 8. 7. 2017 20:16)

mam alexandra MALEHO velmii ho luubim ale mam take chvilky ze to nebol dobry napad ...vela casu mi zabera a mi je ho luto v klietke cize ked som doma je stale pusteny , robi neporiadok a celkovo zabera vela casu a nemam parku a male nechcem co snimi predaj je dobry napad mozno pre tych co nemaju az nemiluju zvieratka ako ja takze neviem a je mi ho luto ked je sam doma ked som v praciii .. cizee odporucam radcej psika z utulku co nemaju domou :(

Pomoc

(Natasa, 5. 6. 2017 14:01)

Neviem koľko stojí Alexander malý

Test, just a testTest, just a test

(Teewerurf, 7. 5. 2017 9:36)

Otázka

(Lenka, 3. 3. 2017 15:27)

Dobrý deň potrebujem poradiť.. mám Alexandra malého a je veľmi agresívny, bude mať jeden rok. Neviete, či sa dá tomu nejako zabrániť alebo prečo to robí, či je to u mláďat normálne ? Ďakujem :)

Re: Otázka

(Petra, 15. 3. 2017 15:55)

Lenka riadne ho nakrm. :P

Pomoc

(Katarína, 7. 2. 2017 14:55)

Dobry deň chcela by som sa opytať či sa Alexander malý hodí aj pre začínajúcich chovateľov....

Alexandre

(Mária, 10. 9. 2016 11:50)

Dobrý deň.Koncom mája 2016 sme si kúpili samičku rok 2015. Je dosť agresívna poslednou dobou nám začala tokať tak sme jej zabezpečili samca,ale rok 2016. Zo začiatku bolo všetko v poriadku, ale teraz sme si všimli,že samička mladého samca nepustí k jedlu. Ustalí sa to alebo treba niečo podniknúť?
A ako naučím mladého brať s ruky?
Ďakujem.

Re: Alexandre

(Katarína, 7. 2. 2017 14:50)

Skuste sa jej viac venovať.Možno pociťuje málo lásky a potom je agresivna.Každe zviera potrebuje vela lasky.A samičku od samčeka oddelte.Alebo toho samčeka predajte com skôr