Choď na obsah Choď na menu
 


Alexander Malý

 Ľudovo nazývany: Ladniak Kramerov, Ladniak Malý alebo Alexander Kramerov

Latínsky názov: Psittacula krameri

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Výskyt: Severná a Stredná Afrika, India, Barma a juh Číny

Veľkosť: 30-40cm

Počet vajec: 3-5ks

Inkubačná doba: 22-24 dní

Veľkosť krúžku: 6,0 -6,5 mm

Vek: 15-20 rokov

Status: CITES B

 Opis: Samec je zelený, naspodku a na spodných krídlových krovkách žltozelený.Zobák a oko spája úzky čierny pásik. Brada je čierna a na obidve strany z nej vychádzajú na líca čierne fúzy.  Na celo tyle je ružový pásik, nad ktorým je modrasté sfarbenie. Stredné chvostové perá sú modrasté so žltozelenými okrajmi, vonkajšie sú zelené. Tmavočervená horná čeľusť prechádza do čiernej špičky, spodná čeľusť je čierna, s tmavočervenou škvrnou na báze, dúhovka je bledožltá, nohy zelenosivé. Samica nemá čierny pásik okolo krku, ružový golier a čierny pásik pri oku su málo nápadne. Tylo nemá modrastý nádych, stredné chvosotvé perá nie sú výrazne predlžené. Mladé vtáky sa podobajú na samicu, majú koralovoružový zobák s bledým koncom, sivastú dúhovku a sivé nohy.

 Výskyt: Stredná a severovýchodná Afrika, Afganistan, západný Pakistan, India, Nepál, Srí Lanka, na východe až stredná Barma. Intrudukovaný na Mauríciu, v Zanzibare, v Egypte, v Adene, Omane, v Kuvajte, v Iraku, Iráne, Hongkongu, na Macau...

 Život v prírode: Bežný papagáj otvorenej, riedko zalesnenej oblasti, v kultúrnej poľnohospodárskej krajine aj v blízkosti ľudských sídiel. Vo viacerých mestách sú poloskrotené vtáky v parkoch turistickou atrakciou.

 Chov: Chovali ho už starí Rimania. Do londýnskej zoo sa dostal r.1885, aj neskôr ho pomerne dosť často dovážali. V Čechách ho vystavovali už r.1880. Prvý odchov sa podaril Nemcovi Wigandovi r.1876. v Čechách Kasandovi r.1962. Dnes je pomerne bežný.

 Potrava: Zmes pre stredné papagáje, ovocie (grepy,pomaranče,figy, jablká), zelenina, plody, piškóty, zelené krmivo, vetvy na ohrýzanie. V čase hniezdenia sa pridáva vajcová zmes.

 

                                 

                                alexander-maly.jpg

                                918.jpg

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Hi!

(Jesusexids, 24. 4. 2018 16:27)

Hi!

pay half

(MichaelSen, 22. 3. 2018 7:53)

f https://cialispcn.com cialis pills

HealthyandBeauty.co - Your Healthy and Beauty Source!

(healthybeauty, 15. 3. 2018 16:44)

Running out of health and beauty essentials used to mean trekking all over town to track everything down. Now, ticking off that shopping list can be done from home. From makeup and perfume, to appliances such as hair dryers and GHD straighteners, HealthyandBeauty.co is the place to go to find it all. Looking to create a new look? While having a makeup routine certainly saves time, it can be fun to try out new looks now and again.

Whether it’s dewy and fresh, or full matte coverage, foundation is the base for any new look. Time for some contouring? Use a beauty blender, bronzer and highlighter to add contour and beautiful highlights, accenting great features (and playing down those that are perhaps not so great). Splash of colour? From exquisite neutrals to bold fabulous colour, a new eye shadow palette and quality makeup brush set can create a gorgeous new look with minimal effort. Finish it off with a hint of eyeliner, a coat of mascara and a flash of lipstick or lip gloss, and a whole new look is ready to be unveiled.

https://www.HealthyandBeauty.co/

Samicka Alexander maly

(Jozef, 4. 3. 2018 7:28)

zdravim, mam v byte uz vyse 6 rokov samicku Alexandra maleho.
Velmi si na mna zvykla, a okrem mna nikoho velomi nemusi. Az doteraz, bola vzdy velmi spolocenska.I ked nema volieru a ma relativne dost priestoru v klietke, vzdy ma moznost byt cele dopoludnie pripd. neskor popoludni otvorenu klietklu a patricne tento benefit aj vyuziva.

Problem (ak sa da tak nazvat) nastal tak pred dvoma tyzdnami, ked som bol na dlhsi cas mimo, a vratil som sa po tyzdni. Odvtedy akosi neche velmi z budky vychadzat, nie je tak spolocenska ako pred tym, dokonca ani velmi neskrieka co ma dost udivuje. Vyleti si sem tam pretiahnut kridla, zoberie piskotu, necha sa pohladkat a "bezi" spat do klietky. Inokedy pri mne presedela i niekolko hodin a vrieskala ak ma nevidela do minuty..:)

Napadlo ma, ci nieje chora, ale nepozorujem zatial ziadne symptomy ani nic nezvycajne az na tu "nespolocenskost".
Pred Vianocami som jej kupil zavesny domcek, spociatku sa ho bala, ale nakoniec si nan zvykla az tam dokonca aj spi.
Tak ma napadlo, kedze je cely cas sama, nie v pare, ci momentalne nehniezdi, alebo si mozno mysli, ze sedi na vajickach?

AK ste sa stakymto niecim stretli, budem rad za kazdu radu, postreh a informaciu. Dakujem.

Re: Samicka Alexander maly

(Admin, 7. 3. 2018 16:20)

Dobrý deň,
ťažká otázka a ešte ťažšia odpoveď ale skúsim sa k tomu vyjadriť.
Príčiny môžu byť rôzne, jednoznačná odpoveď neexistuje. Môže to byť choroba alebo naopak bežný či menej bežný jav v takomto období. Pre vysvetlenie: papagáje v takomto veku sú čoraz viac naviazané na svojho majiteľa a niekedy sa stáva (hlavne ak niesú zvyknuté na takéto odlúčenie) že sa v nich vytvorí tzv. blok počas ktorého Vás budú ignorovať alebo neprejavovať taký záujem ako dovtedy. Tento blok je potrebné minimalizovať opätovným získavaním dôvery u papagája.
Ďalším dôvodom takéhoto správania môže byť to, že je zimné obdobie, papagáj ma menej denného svetla (záleži od umiestnenia klietky). Všetko následne vplýva na hormóny ktoré niekedy môžu ovplyvniť aj pohlavné orgány u samičky ktoré sa aktivujú a začnú sa vytvárať "základy vajíčka". Aj napriek tomu že nechováte párik. Práve v tomto období "tvorenia" samičky často menia svoje správanie na nepoznanie, bránia si teritórium, často sú v búdke alebo na mieste kde sú nerušené. Niekedy môžu byť aj abnormálne agresívne.
Je dosť možné že samička dokonca vajíčko znesie a bude ho zahrievať aj napriek tomu že nebude oplodnené. Dokonca ho nemusí zniesť ani do búdky, ale počas preletov na voľno si môže nájsť nejaké zaujímave miesto na znášku.
Osobne som sa s tým ešte nestretol ale prikláňam sa k vyššie spomenutému tvoreniu vajíčka.
Ako radu doporučujem zvýšiť dávky vápnika, či už krmivá v ktorých je vápnik obsiahnutý alebo rôzne iné formy ktoré sú bežne dostupné v obchodoch. Možno by pomohlo aj odobratie "domčeka" avšak môže to mať aj taký vplyv, že samička sa bude chovať horšie.

Admin

Dokupenie samca k samici

(Lucia, 25. 2. 2018 21:04)

Zdravím, máme 3,5 ročnú samicu, chcela by som jej zabezpečiť partnera, je to možné v tomto veku? Ak hej, skôr dospelého alebo mladého?

Re: Dokupenie samca k samici

(Admin, 2. 3. 2018 11:32)

Dobrý deň,
samozrejme, v tomto veku to problém nieje.
Odporúčal by som skôr mladého samca. Skôr si na seba zvyknú. Dospelý samček by už mohol byť viac "výberavý" a nemusel by so samicou dominovať.

Admin

Ručný odchov

(Ivan, 2. 2. 2016 11:11)

Dobrý deň,

chcem sa opýtať či je možný ručný odchov aj inak ako odobratím vajíčok a ich inkubáciou do vyliahnutia? Čiže či je možné odobrať čerstvo narodené mláďatá? Logika mi vraví, že by ma ten párik potom nemal príliš v láske.

za odpoveď ďakujem

Re: Ručný odchov

(Admin, 2. 6. 2016 20:39)

Zdravím, samozrejme že je to možné, ale nevidím dôvod prečo odoberať mláďata od rodičov.
Stači sa trocha zamyslieť, áno robí sa to takto, ale osobne niesom veľký zástanca takýchto spôsobov, v prírode tiež nikto neodoberá mláďata aby ich vychoval človek namiesto matky.
Z vlastných skúsenosti viem, že mláďatá či už Alexandre alebo iné druhy je možné vychovať a skrotiť aj klasickým spôsobom- keď sú mladé, operené a už nenaviazané na matku, nie naopak

S pozdravom
Admin

Re: Re: Alexander fúzatý

(Dana, 13. 2. 2018 20:31)

Dobrý potrebujem poradiť ako skrotiť párik alexandra fuzateho majú 8 mes.a ja ich mám cca jeden mesiac.Dost sú plaché,a ani nie hlučné som dosť prekvapená.

Re: Re: Re: Alexander fúzatý

(Admin, 17. 2. 2018 15:01)

Zdravím,
skrotenie pri páriku je o dosť zložitejšie ako pri samotnom jedincovi, kedže su papagáje dva a vzájomne sú na seba naviazané.
Presný návod ako skrotiť papagája žiaľ, neexistuje. Je potrebné skúšať rôzne podávanie maškŕt najprv spoza klietky, neskôr skúšať aj z ruky. Odporúčam najmä piškóty v malom množstve a tiež kúsky jabĺk. Musíte si vytvoriť u papagája istú dôveru, aby pochopil že mu nechcete ublížiť a aby "maškrtu" považoval za istú formu odmeny. Veľmi dôležité je tiež vytvárať si s papagájom očný kontakt, jemne sa prihovárať vždy keď prejdete okolo klietky napríklad. Odporúčam radšej sa takto "prihovárať" viackrát denne na krátky čas ako sadnúť si ku klietke na hodinu a vkuse papagája otravovať. Veľmi dôležite je tiež nerobiť prudké pohyby a hlasno kričať, to by mohlo papagája vystrašiť a bude sa báť akéhokoľvek kontaktu s človekom. Z vlastnej skúsenosti viem, že pomáha pri navyknutí papagája na človeka aj umiestnenie klietky, klietka by nikdy nemala byť položená na zemi, umiestňuje sa na police, skrinku, stojan tak, aby mal papagáj dostatočný rozhľad naokolo.
Mesiac je krátka doba nato aby ste za taký čas papagája skrotili, všetko má svoj čas.


Admin

Hello... anybody home?

(JuliezIdell, 21. 1. 2018 17:22)

Is this website alive?
Or....NOT?!


Thanks.

I Need XEvil.
XEvil 4.0 can break Google ReCaptcha-2!

XEvil break 99% types of captcha

(MashaCag, 4. 12. 2017 19:06)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can bypass almost any anti-botnet protection.
Captcha Recognition Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8.4 million other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil.Net, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"

Pomoc

(Martin, 19. 11. 2017 13:21)

Chcel by som sikupiť alexandra ale mam uz jedneho papagaja (pyrrhura perlata) nebudu sa napadať?

Pomoc

(Natasa, 5. 6. 2017 14:01)

Neviem koľko stojí Alexander malý

Re: Pomoc

(Modrý Daj ich do klietky a keď budú ticho dať piškótu potom po čase prestanu, 3. 11. 2017 20:52)

alexander maly

(viera, 11. 10. 2017 15:17)

Dobry den potrebujem poradit mam samceka alexandra maleho od malicka a má teraz dva roky.Kupili sme mu samicku má DNA aby sme vedeli pohlavie a teraz má 6 mesiacov od mesiaca su spolu aj v klietke a pohybuju sa spolu aj po celom dome .Strasne by ma zaujímalo kedy im dat budku tu este nemaju a samček ako keby jej nadbiehal strasne sa pred nou predvadza .Možu mat už ked ona ma iba 6 mesiacov mlade čo mam spravit dakujem vsetkym za info

Re: alexander maly

(Alex, 21. 10. 2017 9:20)

6 mesiacov je malo na to aby mala mlade, urcite by som pockala este aspon do jari

Pomoc

(Natasa, 5. 6. 2017 14:01)

Neviem koľko stojí Alexander malý

Re: Pomoc

(Gubn, 11. 6. 2017 8:45)

Zalezi aka farba a ci je rucne dokrmeny