Choď na obsah Choď na menu
 


Papagáj Spevavý

 Latínsky názov: Psephotus haematonotus

Trieda: Vtáky

Rad: Papagáje

Čeľad: Papagajovité

Výskyt: Vnútrozemie juhovýchodnej Austrálie

Veľkosť: 25-30cm

Počet vajec: 3-6 ks

Inkubačná doba: 19 dní

Doba osamostatnenia: 4-5 týždnov

Veľkosť krúžku: 4,0-4,5 m

Vek: 10-15 rokov

Status: CITES B

 Opis: Samec je celkove zelený, na chrbte a na krídlach tmavší a modrejší. Čelo a líca majú modrý nádych. Zelené prsia prechádzajú do žltého alebo žltooranžového brucha a bielych podchvostových kroviek. Trtáč je červený, horné chvostové krovky zelené. Vonakajšie stredné krídlové krovky sú žlté, spodné krídlové krovky, ručné a lakťové krovky a ohyby krídla sú modré. Stredné chvosotové perá sú zelené s modrým prelivom, okrajové zelené s bielymi škvrnami. Bledý pásik na spodku krídla chýba. Zobák je čierny, dúhovka tmavohnedá, nohy sivé. Samica má hlavu a horné partie olivovozelené, krk a prsia tmavožltoolivové, brucho a spodné chvostové krovky biele. Stredné krídlové krovky sú bledomodré, trtáč zelený, bledý spodný krídlový pásik. Zobák je sivý. Mladé sa podobajú na rodičov, sú však tmavšie.

 Výskyt: Vnútrozemie juhovýchodnej Austrálie.

 Život v prírode: Obýva otvorenú zatrávnenu krajinu, planiny a kultúrnu krajinu okolo fariem. Od nížin vystupuje po 1200m. Niekedy býva aj veľmi ďaleko od vody, avšak do vyslovene suchej až púšťovej oblasti nezasahuje. Časť populácie je sťahovavá, časť stála.

 Chov: Do Európy ho prvý raz doviezli koncom prvej polovice minulého storočia a už r.1875 sa v londýnskej zoo vydaril prvý odchov. U nás sa prvý raz objavil pred 2. svetovou vojnou a aj ho odchovávali. Nenáročnosť a ľahké rozmnožovanie z neho urobilli bežného papagája pre všetkých začinajúcich chovateľov. Na chov niekedy postačí aj metrová klietka ale lepšie sa mu bude dariť vo väčšej.

 Potrava: Zmes pre stredné papagáje, ovocie, veľa zeelného krmiva, nezrelé obilné a trávové klásky, máčane piškóty (nie vo veľkom množstve!!!).

 

 
 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

HNačkovanie

(Vanesa Vrablova, 9. 12. 2012 20:52)

Ahoj ja by som sa chcela čo môže pomôcť keď papagáj spevavý hnačkuje prosím odpíšte